Anasayfa » Genel » Efsane otomobil yeniden üretilecek! Hem elektrikli hem 340 bin TL

Efsane otomobil yeniden üretilecek! Hem elektrikli hem 340 bin TL

Türkiye’de bir dönem popüler olan ve hala çok sayıda seveni bulunan Tofaş Şahin’in satışa çıkmasının kesinleşmesi otomobil tutkunlarını heyecanlandırdı.

Tofaş efsaneleşen başarısını Şahin, Doğan ve Kartal ile yakaladı. Tofaş Şahin 2023 yılında tekrardan yollara inmeye hazırlanması ezelden bugüne tutkunlarını bir hayli sevindirdi diyebiliriz. Ülkemizde zamanının en popüler otomobillerinden biri olan Tofaş Şahin nerede üretilecek ve hangi ülkelerde satışa sunulacak? İşte Tofaş Şahin ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Ortaya atılan yeni iddiaya göre Tofaş Şahin’in 2023 model yeni versiyonunu Etiyopya üretecek. 2023 model Şahin elektrikli bir motorla gelecek ve tam otomatik olacak. Tofaş Şahin, Etiyopya dışında farklı ülkelere de ihraç edilecek ve tutkunlarının beğenisine sunulacak.

Mehmet Bayar’ın haberine göre Tofaş Şahin’in 2023 model yeni versiyonunda çift parçalı şase yapısından, tek parçalı şase yapısına dönülecek böylece ufak kazalarda bile araç ortadan bölünmeyecek.

Şahin daha önce Türkiye ve Mısır’da çok popüler hale gelmişti. Bu nedenle Şahin’in Türkiye’de de tekrardan satışa sunulacağını ön görebiliriz. Tofaş Şahin’in satış fiyatı için 15 bin Euro civarında bir fiyattan bahsedildiğini söyleyebiliriz. 15 bin Euro günümüzde 270 bin TL gibi rakama denk geliyor.

Yüzde 15’lik elektrikli araç ÖTV’si ve yüzde 18’lik KDV’yi eklediğimizde Tofaş Şahin için 340 bin TL tutarında bir etiketin çıkacağını söyleyebiliriz.

Bu arada TOFAŞ’tan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Tofaş Şahin veya kısaca Şahin, Tofaş tarafından 1988 ve 2002 yılları arasında üretilen sedan otomobilidir. Station wagon modeli Kartal,daha yüksek donanım ve renk seçenekleri içeren sedan modeli ise Doğan olarak adlandırılmıştır. 1.4 litre ve 1.6 litre benzinli karbüratörlü ve enjeksiyonlu motorlara sahipti. Ayrıca Türkiye dışında Mısır’da 2009 yılına, Etiyopya’da ise 2010 yılına kadar üretilmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın