Anasayfa » Genel » Elon Musk ’ın Tesla için hedefi Apple ve Saudi Aramco ’nun toplam değerini geçmek

Elon Musk ’ın Tesla için hedefi Apple ve Saudi Aramco ’nun toplam değerini geçmek

Elon Musk Tesla ’nın 2023 temmuz – eylül yarıyılına ait bilançosunu açıkladı.

Açıklanan bilgilere göre, işletmenin kazancı bu senenin üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 56 çoğalışla 21.5 milyar dolara çıkarak rekor seviyeye erişti. Tesla, geçen senenin üçüncü çeyreğinde 13.8 milyar dolarlık kazanç elde etmişti.

Elon Musk ’ın Tesla için hedefi Apple ve Saudi Aramco ’nun toplam değerini geçmek

İşletmenin kazancı, rekor seviyeye çıkmasına karşın 21.96 milyar dolar olan piyasa temennisinin altında kaldı.

Elektrikli araba üreticisinin net kârı da bu senenin üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 103 çoğalarak 3.3 milyar dolara çıktı. Tesla’nın net kârı 2023’in üçüncü çeyreğinde 1.6 milyar dolar olmuştu.

Söz mevzusu yarıyılda Tesla, küresel çapta 343 bin 830 vasıtanın ise teslimatını hakikatleştirdi. Tesla’dan yapılan açıklamada, hammadde maliyetlerindeki enflasyonun işletmenin kârlılığını etkilediği belirtildi.

TESLA APPLE VE SAUDİ ARAMCO ’NUN TOPLAM DEĞERİNİ AŞMA POTANSİYELİNE SAHİP 

Bilançonun yayınlanmasının ardından Tesla CEO’su Elon Musk iddialı açıklamalarda bulundu. Apple’ın piyasa değerinin aşırısıyla üstüne çıkabileceklerini belirten Musk “Hakikatinde Tesla’nın potansiyel olarak Saudi Aramco ve Apple’ın toplam değerini aşma yolunda olduğunu düşünüyorum. Buna hemen erişeceğimizi veya erişmemizin kolay olacağını söylemiyorum. Hakikatinde çok güç olacak. Çok çalışmaya, çok yaratıcı yeni mahsullere, genişlemeye ve talihe gereksinimimiz olacak” ifadelerini kullandı.

Elon Musk ’ın Tesla için hedefi Apple ve Saudi Aramco ’nun toplam değerini geçmek - Resim : 2

2023 YILINDA TESLA ’NIN PAYLARI DÜŞTÜ

Dün kapanış haysiyetiyle Tesla 695.76 milyar değerlik piyasa değerine erişti. Tesla kazanç ve imalde gelişmesine karşın payları 2023 genelinde yüzde 44 değer kaybetti. Tesla’nın piyasa değeri Kasım 2023’de 1.2 trilyon doları aşmıştı.

APPLE VE SAUDİ ARAMCO ’NUN TOPLAM DEĞERİNİ 4.4 TRİLYON DOLAR

Elon Musk’ın işaret ettiği işletmelerden Apple 2.31 trilyon dolar, Saudi Aramco ise 2.092 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip. Başka Bir Deyişle Musk son açıklamasında Tesla’nın piyasa değerinin 4.4 trilyon doları aşabileceğini belirtti. Bu, Tesla paylarının yüzde 532 yükselmesini beklediği anlamına geliyor.

DÜNYANIN EN DEĞERLİ ARABA MARKASI TESLA 

Tesla halihazırda sarih ara dünyanın en değerli otomotiv şirketi konumunda bulunuyor. Piyasa değeri bakımından Tesla’yı 182.65 milyar dolarla Japon Toyota ve 96.53 milyar dolarla Çinli BYD takip ediyor.

İŞTE DÜNYANIN EN DEĞERLİ ARABA MARKALARI 

İşletme

Piyasa değeri milyar $

Tesla

695.76

Toyota

182.65

BYD

96.53

Porsche

83.26

Volkswagen

76.06

Mercedes-Benz

60.16

BMW

49.96

General Motors

49.03

Ford

48.76

Stellantis

40.76

İçeriği Oyla

Yorum yapın