Anasayfa » Genel » İftar İçin Kaynana Çatlatan Börek Tarifi! MasterChef’te Bu Börek Çok Konuşuldu! İşte Tarif

İftar İçin Kaynana Çatlatan Börek Tarifi! MasterChef’te Bu Börek Çok Konuşuldu! İşte Tarif

Ekran başında gördükleri leziz ve çıtır kaynana çatlatan böreği yapanlar artık her iftar sofrasında bu böreği yaparak şahane lezzete tanık olmak istiyor. Bu böreği yaparken gerekli olan birtakım malzemeler vardır. Bu malzemeler hemen hemen herkesin evinde bulundurduğu, marketlerde oldukça uygun fiyatlara satışa sunulan malzemelerdir. Gelin o malzemeleri ve tarifi hep birlikte inceleyelim.

Kaynana Çatlatan Börek Tarifi Malzemeleri

İftar sofralarında olmazsa olmaz bir hale gelen kaynana çatlatan böreğinin malzemeleri sırasıyla şu şekildedir;

1 adet yaş maya

2 bardak ılık süt

2 yumurta

1 bardak sıvı yağ

4-5 bardak un

Tuz

Şeker

Bu malzemeler böreğin hamurunun yapılması açısından gerekli olan ana malzemelerdir. Bu malzemelerin dışında bir de iç harcı için gerekli olanları da vardır. Onlar ise ; patates, soğan, tuz, karabiber ve kırmızı toz biberdir. Bu malzemeler iç harcı oluşturur. Bunun dışında böreğin üzeri için ise 1 yumurta sarısı çırpılır ve fırça yardımıyla böreğin üzerine sürülür fırına verilir. Malzemelerden sonra bir de bu çok konuşulan kaynana çatlatan böreğin yapılışına bakalım.

Kaynana Çatlatan Börek Yapılışı

Öncelikle ılık süt ve maya 15 dakika olacak şekilde mayalandırılır. Ardından da diğer malzemeler kendi içinde karıştırılarak bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur iki eşit parçaya ayrılır ve bir yarısına patates harcı sürülür, üzeri diğer hamur parçası ile kapatılır.

Ardından üzerine hazırlamış olduğunuz yumurta sarısını sürerek fırına verebilirsiniz. İsteyen bunun üstüne çörek otu, susam da koyup servis edebilir. Daha sade bir görünüm elde etme amacında olanlar ise sadece yumurta sarısını sürüp bırakabilir.

Hamurunuzu kare şeklinde kesmeyi unutmayınız. Kesmediğiniz taktirde hamur fazlasıyla kabaracaktır. İç harcını kendi isteğinize göre kavurup kavurmamak size kalmış. Hazırladığınız börek hamurun 180 derece olacak şekilde fırına koyun. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın