Anasayfa » İlaç Rehberi » Lacipil

Lacipil

Laevolac nedir ne için kullanılır, Laevolac nasıl kullanılır, Laevolac’in saklanması, Laevolac’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Laevolac’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Laktuloz

Ambalaj:

 670 mg/mL x 100 ve 250 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Laksatif Olarak erişkin ve çocuklarda görülen kronik konstipasyon, gebelikte göz-rülen konstipasyonla; bağırsaktaki detoksifiyan özelliğinden ötürü kronik portal sistemik ensefalopati (hepatik prekoma vekoma) ve gaita kıvamının yumuşak olmasının tıbben istendiği durumlarda(hemoroid, kolon ya da anüse yönelik cerrahi girişimlerden sonra)kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Gastrointestinal Obstrüksiyon, galaktozemi, laktoz intoleransı durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar:

 Laktülozun 15 mL’si 1.7 gram galaktoz ve 1 gram laktoz içerir. Diyabetliler ve galaktozsuz diyet uygulayanlarda dikkatedilmelidir.Gebelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılabilir.

Yan Etkileri:

 Tedavinin İlk birkaç gününde şişkinlik hissi oluşabilir. Önerilenden yüksek dozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Laktülozun kolon pH değerini düşürmesi nedeniyle, salınımı kolon pH’ına bağlı olan ilaçların(5-ASA içeren bazı preparatlar) inaktivasyonuna neden olabilir.

Doz Önerisi:

 Günlük doz kronik konstipasyonda 2×15 mL ve hepatik koma ile pre komada 3×30-50 mL’dir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın