Anasayfa » Genel » TOGG son haftasına giriyor! Hisarcıklıoğlu, “Milletimize söz verdik”

TOGG son haftasına giriyor! Hisarcıklıoğlu, “Milletimize söz verdik”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından Yerli otomobil Togg ile alakalı değerlendirmelerde bulunarak 29 Ekim ’de Togg kuruluşunun açılacağını söyledi.

TOGG son haftasına giriyor! Hisarcıklıoğlu,

”HALKIMIZA BİR SÖZ VERDİK”

Hisarcıklıoğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

”Geri sayımda son 1 hafta. Halkımıza bir söz verdik. Türkiye ’nin otomobilini yaparız dedik. Beş babayiğit olarak bir otomobilden aşırısı için yola çıktık. 1200 ’ü aşkın çalışanımızla kocaman bir aile olduk. 29 Ekim ’de bir fabrikadan aşırısı olan Togg kuruluşumuzu açıyoruz.”

TOGG son haftasına giriyor! Hisarcıklıoğlu,

Türkiye’nin otomobili Togg’un seri yapımının yapılacağı Gemlik Kuruluşu’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı merasimle 29 Ekim’de yapılacak.

YAPIM HATLARINDA TOPLAM 250 ROBOT DEVREYE ALINDI

Togg Gemlik kuruluşunun esası, 18 Temmuz 2023’de atıldı. Kuruluşun üstyapı çalışmaları Ocak 2023 ’de başlatıldı. Gemlik kuruluşunun zemin kuvvetlendirilmesi için 44 bin adet beton sütun üretildi. 536 bin metreküp kazı çalışması, 493 bin metreküp yapısal dolgu yapıldı. Kuruluş inşasında 34 bin ton demir, 325 bin metreküp beton kullanıldı. 230 bin metrekare izolasyon yapılırken, 33 bin ton çelik sütun kullanıldı. Toplam cephe oturum 55 bin metrekare olurken, 520 bin metre elektrik kablolama yapıldı. Kuruluşa 160 bin metre boru hattı döşendi. Yapım hatlarında toplam 250 robot devreye alındı ve teçhizat kurulumları bitirildi. 1,6 kmlik test pisti inşası bitirildi.

1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen kuruluş, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. İnşaatında 9 bin 700 bireyin misyon aldığı kuruluşta, 3 milyon saatlik çalışma reelleştirildi. Gemlik kuruluşu, yapım kapasitesi 175 bin adede eriştiğinde toplam 4 bin 300 bireye istihdam sağlayacak.

Kuruluştaki çalışmalar, 9 Nisan 2023’den itibaren togg.com.tr ve Togg YouTube kanalı üzerinden 7/24 anlık olarak izlendi. Canlı yayını şu ana dek 2 milyondan fazla birey izledi. Kuruluşta 2030 senesine kadar toplam 1 milyon adet uslu aygıt yapım niyeti bulunuyor.

İLK OLARAK C-SUV PAZARA ÇIKACAK

Togg ’da, Avrupa normlarında teknik yeterlilik sertifikasyon testlerinin bitirilmesinin ardından 2023 senesinin ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Ardından yeniden C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri yapım sırasına girecek. Takip eden senelerde B-SUV ve C-MPV ’nin de aileye katılmasıyla aynı Deoksirübo Nükleik Asit ’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı bitirilecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın