Anasayfa » Genel » Toyota ’dan Sakarya ’ya dev yatırım! Elektrikli otomobillerin bataryaları Sakarya ’da üretilecek

Toyota ’dan Sakarya ’ya dev yatırım! Elektrikli otomobillerin bataryaları Sakarya ’da üretilecek

Toyota, Sakarya ’daki fabrikasında hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba yapımı için devlet yardımı aldı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Toyota Otomotiv Sanayi’nin yatırım meblağı 6 milyar 952 milyon TL meblağında olacak.

Söz mevzusu yatırım ile, 57 şahsı daha istihdam edecek fabrikada, senede 44 bin adet pil ve 162 bin adet hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba kapasitesi elde edilecek. Fabrikanın hali hazırda senelik 280 bin adetlik yapım kapasitesi bulunuyordu.

Proje bazlı devlet dayanağı kapsamında, gümrük vergisi muafiyeti, Katma Değer Vergisi ödünü, Katma Değer Vergisi iadesi ve vergi indirimi gibi teşvikler verilecek.

Toyota’nın 7 Temmuz’da başlayan yeni yatırımı toplam 4 sene sürecek. Bu yatırımın öngörülen müddette reelleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ek zaman verebilecek.

28 SENEDE 3 MİLYONDAN FAZLA VASITA ÜRETTİ

1994’ten bu yana yerli yapım yapan Toyota Otomotiv Sanayi, 2023 senesinde 3 milyonuncu vasıtasını banttan indirdi.

Toyota Sakarya fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk hibrit araba olan CH-R modelini 2016 senesinde bantlardan indirmeye başlamıştı.

Bu tarihten 3 sene sonra Corolla modelinin yeni jenerasyonunu üretmeye başlayan fabrika, Corolla sedanın hem benzinli hem de hibrit versiyonlarını üretmeye devam ediyor.

Sakarya Arifiye ’de bulunan yapım kuruluşundaki imalin yüzde 90 ’ı dünyanın 150 ’yi aşkın ülkesine ihraç ediliyor.

Toplamda 2,.15 milyar euroluk bir yatırıma sahip olan Toyota Türkiye, 5 binin üzerinde şahsı istihdam ediyor. Toyota Türkiye paylarının yüzde 90’ı Toyota Motor Europe NV/SA TME firmasına, yüzde 10’u ise Mitsui & Co., Ltd. firmasına ait.

İçeriği Oyla

Yorum yapın