Anasayfa » Genel » Almanya’da enerji krizi etkisini göstermeye başladı! Volkswagen ısı derecelerini düşürerek, çalışanlarına mont dağıttı

Almanya’da enerji krizi etkisini göstermeye başladı! Volkswagen ısı derecelerini düşürerek, çalışanlarına mont dağıttı

Volkswagen enerjiden tasarruf edebilmek adına fabrikalarında ısı derecelerini düşürerek çalışanlarına mont dağıttı.

Avrupa’da baş gösteren enerji krizinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Almanya’da şirketler enerji krizinden kurtulmanın yollarını arıyor.

Bu bağlamda birçok şirket “yaratıcı çözümler” bulurken, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen de büyük tasarruf tedbirleri aldı. Kaloriferleri kısan otomotiv devi, üretimdeki herkese kalın montlar dağıttı.

ÇALIŞANLARA MONT DAĞITIMI 

Bantlarda çalışan tüm işçiler, işini kalın giyinerek yapıyor. Önlem alan şirketler genelde sıcak su kullanımını yasaklarken, lojistik devi Jungheinrich de çalışanlarına mont dağıttı.

Volkswagen gibi çalışanlarına mont dağıtan Jungheinrich, kış döneminde de ofis binalarından birini tamamen kapatma kararı aldı.Yapı malzemeleri devi Heidelberg ise üretimi, düşük maliyet nedeniyle hafta sonuna kaydırdı. Eon, VW ve Merck gibi dev kuruluşlar özel enerji tasarruf birimleri oluşturdu.

BERLİN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE ISI DERECESİ 17 OLACAK

Hükümetin aldığı karara göre en çok 19 derece olarak öngörülen ısı, Berlin Emniyet Müdürlüğü’nde 17 dereceye indirildi. Buna göre emniyette binada görev yapanlar 17 derece ısıda çalışacakken, ağır işlerde çalışan emniyet personeli için öngörülen sıcaklık sadece 12 derece.

İŞ YERLERİNDE SICAK SU KULLANIMI YASAK

Enerji maliyetleri Alman şirketlerini tasarrufa zorluyor. Yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarının önüne geçebilmek için Jungheinrich fabrikasında olduğu gibi işçiler soğukta montla çalışıyor, ofislerde ise sıcak su kullanılması engelleniyor.

Ünlü otomotiv devi Volkswagen kaloriferleri kıstıktan sonra çalışanlarına kalın montlar dağıttı. Fabrikada çalışanlar işbaşında bu montlarla görev yapıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın