Anasayfa » Genel » Avrupa ’da otomobil üretimi için kırmızı alarm! S&P şirketleri uyardı: Şirketler kapanabilir

Avrupa ’da otomobil üretimi için kırmızı alarm! S&P şirketleri uyardı: Şirketler kapanabilir

S&P Evrensel Mobility Avrupa Birliği’ndeki enerji maliyetleri süratle yükselirken, sert bir kışın otomotiv sektörünün bazı kısımlarında imali durdurabileceğini belirtti.

“Kış Geliyor” başlıklı S&P raporuna göre, Covid-19 salgınının ardından Ukrayna’daki savaş, özellikle yarı geçirgenler konusunda otomotiv tedarik hatlarını gerdi.

“Sektör önümüzdeki aylarda enerji maliyetlerinden büyük baskıyla karşı karşıya kalabilir” ifadesinin yer aldığı rapora göre 2023’nin dördüncü çeyreğinden 2023’e kadar, Avrupa merkezli araba imal tesislerinden üç aylık yapımın 4 ila 4,5 milyon adet arasında olacağı hipotez ediliyor. Ancak potansiyel fayda kısıtlamaları ile bu çıktı çeyrekte 2,75 milyon üniteye kadar düşebilir.

Analist, bölgenin araba üreticileri ve tedarikçileri için lüzumlu enerji tayınını bahane göstererek Kasım’dan ilkbahara kadar ehemmiyetli tedarik zinciri kesintileri öngördü.

Raporda “Bayi galerilerinde zati düşük taşıt stoklarıyla gayret eden bir endüstri için, ek bir kriz küresel ölçekte yetersiz kalabilir” ifadeleri yer aldı.

S&P Evrensel Mobility malzeme ve hafif ağırlık ana analisti Edwin Pope, “Tedarik zincirine bakarsanız – özellikle presleme, kaynaklama veya ekstrüzyon yoluyla oluşan rastgele bir metalik yapının olduğu yerlerde – muazzam ölçüde enerji söz konusudur. Bu işletmelerdeki toplam enerji kullanımı, bugün taşıt kurulumunda gördüğümüzün bir buçuk katına kadar çıkabilir. Not olarak, bu imal kapasitesinin bir kısmının, işletmelerin dükkanlarını kapatacak kadar ekonomik olmaktan çıktığını dinliyoruz.” dedi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın