Anasayfa » Gezilecek Yerler » Bayramda İstanbul’dan Kaçış Planı

Bayramda İstanbul’dan Kaçış Planı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin dokuz gün olacağını açıkladı. Tatil programı yapanlar çoktan yaptı ama, fikri olamayanlar için fikir oluşturmak istedik. Hem İstanbul’a yakınlığıyla sizi cezbedecek, hem de doğası ve havasıyla sizi büyülecek yerleri sizin için derledik.

BURSA
Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti ve şehzadeler şehri olarak bilinen Bursa’yı bize göre sadece kültür ve doğa gezisi olarak nitelendiremeyiz. Zira çoğu insanın aklına Bursa denildiği zaman iskender kebabının da geliyor olması tesadüf olamaz. 

Bize göre bir kaç gün ayırabileceğiniz Bursa seyahatinizde, Ulu camii, Cumalıkızık köyü ve Eski Girit mahallesine ve Trilye köyüne muhakkak gitmelisiniz. Eski bir Rum köyü olan Trilye köyü mimarisi, kiliseleri, Dündar Evi ve Taş Mektep’i eski Rum esintilerini hala rüzgârında barındırıyor. Yöre halkının meşhur Trilye zeytiniyle yaptıkları zeytinyağlı yemeklerininde damağınızı şenlendireceğine kefiliz. 

SAPANCA

Konumu sayesinde yerli yabancı birçok turisttin dikkatini çeken Sapanca, bizim de İstanbul’dan kaçış planlarımız arasında. Şehirle özdeşleşmiş 16 kilometre uzunluğundaki Sapanca gölü, yılın her zamanında keyifli zaman geçirebileceğiniz yerler arasında. Göl kenarında lezzetli bir kahvaltıyla güne başlayabilir, sonrasında Sapanca Gölü kenarında devam eden dümdüz ve engebesiz yolda keyifli bir bisiklet turu yapabilirsiniz. Huzur dolu bir tatil değil de adrenalin dolu bir tatil yapmak istiyorsanızda sizi on kilometre uzaklıktaki Maşukiye’ye davet edelim. Zipline, Atv ile doğa turu, 4×4 jeepler ile safari turları sizi bekliyor. 

POLENEZKÖY
Bayramda Istanbul’u terk edemeyenler için İstanbul’un göbeğinde, şehir kaosundan bir o kadar uzak bir konuma davet ediyoruz sizi. İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polenezköy eski bir Polonya köyü. İstanbul’da doğa ile iç içe huzur dolu günübirlik bir seyahat planlıyorsanız, Polenezköy doğru bir tercih olacaktır. Gün boyunca temiz havanın keyfini çıkarabilir, köy tarihçesinin ve eski köy fotoğraflarının sergilendiği Zofia Rizi Anı Evi’ni gezebilir ya da Polonezköy Doğal Yaşam Parkı içerisinde bulunan hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın