Anasayfa » Genel » Bitki Çayı Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Bitki Çayı Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

İster Yogi çayı olsun ister Adaçayı ya da Melisa çayı… Birçok hastalığa iyi gelen, iştah açan ve huzursuzluk gideren bitki çayları mutfağımızın olmazsa olmazıdır. Doğal ilaç niyetine tüketilen bitki çaylarını hazırlarken yapılan hatalar hem kıvamda bozukluk yaratıyor hem de istenilen sonuçlar alınamıyor. Hemen hemen herkesin bitki çayı hazırlarken yaptığı hatalara haberimizde yer verdik. İşte bitki çayı hazırlarken yapılan hatalar…

Klorlu Su Kullanıyorsunuz!

Bitki çayı hazırlarken taze kaynamış klorsuz su kullanmanız gerekir. Aksi halde bitki çayınız tam olarak demlenmeyektir. Suyunuzu kaynattıktan sonra bir iki dakika dinlendirin.

Porselen Demlik Kullanmıyorsunuz!

Bitki Çayı hazırlarken yapılan hatalardan biri olan porselen demlik kullanmamadır. Cezvede kaynattığınız bitki ya da otu porselen demlikle tüketmeniz tavsiye edilir.

Bitki Çayı Hazırlarken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Çok Fazla Bitki/Ot Koyuyorsunuz!

Hazırladığınız her ne bitki çayıysa genellikle 1 tatlı karşığı kuru veya bir avuç taze ot kullanmanız gerekir. Bunun için de dörtte bir litre su yeterlidir. Aksi halde porselen demlikte hazırladığınız bitki çayı etkisiz olacaktır.

Birkaç Kere Kaynatıyorsunuz!

Ihlamur, zencefil ya da diğer bitki çaylarında yaptığınız gibi birkaç kez kaynatıp tüketmeyin. Uzun süre kaynatılp içilen bitki çayı size yarardan çok zarar verebilir.

Hemen Sonuç Bekliyorsunuz!

Bitkilerle tedavinin ilaç tedavisinden daha uzun süreceğini öğrenmeniz gerekir. Romatizma, balgam sökme, spazm, kansızlık gibi hastalıklara iyi gelen bitki çaylarını belirli bir süre kullanmanız gerekir.

 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın