Anasayfa » Genel » Cabrio araç nedir? Türkiye’de satılan en iyi cabrio otomobiller

Cabrio araç nedir? Türkiye’de satılan en iyi cabrio otomobiller

Halk arasında ‘üstü açık araba’ olarak bilinen cabrio araçlar, tavanı açılıp kapanabilme fonksiyonuna sahip araçlardır. Cabriolet yada Convertible olarak da adlandırılan cabrio araçlar da genellikle sportif bir hava bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinde ve Batı ülkelerinde de yoğu ilgi duyulan cabrio otomobillerin farklı çeşitleri ve kendine has teknik özellikleri bulunmaktadır. 

Tavanlarına göre sınıflandırılan cabrio araçlar “soft – top cabrio” ve “hard top cabrio” olmak üzere iki sınıfta değerlendirilir. 

Soft – top carioların tavanı plastik tente ve diğer kumaş türleri kullanılarak üretilmektedir.

Hard – top caprioların tavanı ise özel metal bir ürün kullanılarak üretilmektedir.  

Peki en iyi cabrio otomobiller hangileridir?

OTOMOBİLDE RETRO DOKUNUŞU: BMW Z4

BMW’nin ilk yıllarından günümüze gelen roadster geleneğinin son temsilcisi, üçüncü nesil BMW Z4. İkinci nesildeki gibi katlanabilir bir metal tavan yerine ilk jenerasyon Z4’teki gibi kumaş bir katlanabilir tavana dönüş yapan seri, bu sayede hafiflik odağında. Tipik roadster tasarım özelliklerinden, çok uzun motor kaputu, kısa bagaj uzantısı ve iki adet koltuğuyla Z4, önde uzunlamasına yerleştirilen motoru ve arkadan itiş gibi teknik detayları birleştirdiğinde, sürüş keyfinin en yüksek olan otomobillerden biri olduğunu kağıt üzerinde bile belli ediyor. 2.0 litrelik 4 silindirli turbo motorunda 258 HP güç barındıran Z4 sDrive30i Edition M Sport paket ile Türkiye’ye ithal ediliyor. Bu performansa rağmen ortalama yakıt tüketiminin 6.5 lt/100 km olduğu iddia ediliyor. Türkiye’de çok az sayıda kalan roadster seçeneklerden biri olan BMW Z4, geleceğin klasikleri arasında yer alacağından, değerini her zaman koruma potansiyeline sahip.

SOFT TOP CABRİONUN EN GÜZEL TEMSİLCİSİ: FİAT 500C

Türkiye’de 0 km olarak satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı 4 kişilik üstü açık otomobillerden biri Fiat 500 C. Kült tasarımı sürekli güncellenen Fiat 500C, tamamen elektrikli bir versiyona da kavuşuyor. Dönem dönem farklı donanım seçenekleriyle ithal edilen Fiat 500 C’nin size uygun bir opsiyonunu da sipariş edebilirsiniz. Retro tasarımlı Fiat 500, adının sonuna “C” harfini aldığında arka camını da kapsayarak katlanabilen bir kumaş tavana sahip oluyor. Kabin içindeki bir butona basarak arkaya doğru katlanan tavan sayesinde bu minik otomobil ile güzel havaların tadı bir başka çıkıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın