Anasayfa » Genel » Çayın Yanına Ne Yapsam Diye Düşünmeye Son! İşte Parmak Yedirten Lokma Tatlı Tarifi

Çayın Yanına Ne Yapsam Diye Düşünmeye Son! İşte Parmak Yedirten Lokma Tatlı Tarifi

Akşam sofralarınızı süsleyen çıtır çıtır kıvamında şerbetli lokma ile hem siz yiyin hem de misafirlerinize ikram edin. Yapmış olduğunuz tarif ile sunum yaptığınız herkes neredeyse parmaklarını yer. Bu eşsiz lezzet ile akşam saatlerinde tatlı olarak ne yapacağım sorusunu unutabilirsiniz.

Adından bahsettiğimiz bu çıtır çıtır şerbetli lokma tarifinin yapımında gerekli olan birkaç malzeme vardır. Bu malzemeler herkesin evinde bulundurduğu temel pasta malzemeleridir. Gelin o malzemeleri hep birlikte inceleyelim.

Çayın Yanına Ne Yapsam Diye Düşünmeye Son! İşte Parmak Yedirten Lokma Tatlı Tarifi

Çıtır Çıtır Kıvamında Şerbetli Lokma Tarifi Malzemeleri

Akşam saatlerinin olmazsa olmaz haline gelen lokma tarifinin yapımında gerekli olan birkaç malzeme vardır. Bu malzemeler sırasıyla şu şekildedir;

5 su bardağı un 2 su bardağı su 1 paket maya 1 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuz

Bunlar ana malzemelerdir. Tam kıvamında şerbeti için ise gerekli olan malzemeler;

2 su bardağı şeker 5 su bardağı su 1 dilim limon

 

Çayın Yanına Ne Yapsam Diye Düşünmeye Son! İşte Parmak Yedirten Lokma Tatlı Tarifi - Resim : 2

Tarif ile İlgili Püf Noktalar

İşte tüm bu basit malzemelerle ortaya çıtır çıtır tam kıvamında şerbetli lokma çıkarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bütün malzemeleri ölçülü bir şekilde koyup bir hamur elde etmek. Hamurun ardından yapacağınız şerbette de şeker miktarını fazla kaçırmamanızda fayda var.

 

Şerbetli Çıtır Çıtır Kıvamında Şerbetli Lokma Tarifi Yapılışı

Öncelikle şerbet için gerekli malzemeleri tencereye alıp şerbeti hazırlıyoruz. Hazırladığımız şerbeti soğumaya bırakıyorsunuz. Bunun ardından gerekli malzemeleri bir kaba alıp hamur elde ediyorsunuz. Elde edeceğiniz hamur kek hamurundan daha kıvamlı olmalıdır. Ardından da 1 saat kadar bir süre hamuru mayalanmaya bırakıyoruz. Mayasını bulan hamuru alıyoruz ve daha sonra bir tencerenin yarısına kadar sıvıyağ ekliyoruz.

Çayın Yanına Ne Yapsam Diye Düşünmeye Son! İşte Parmak Yedirten Lokma Tatlı Tarifi - Resim : 3

Yaptığımız hamuru yuvarlak şeklinde yapıp kızgın yağa batırıyoruz. Yuvarlak şeklinde yapmış olduğumuz hamuru kızgın yağa atıp karıştırma işlemine başlıyoruz. Ardından da kızaran hamurun üstüne şerbet döküyoruz ve tabağa koyarak soğumaya bırakıyoruz. Bu şekilde hamuru aynı tarzda yaparak şerbete batırıyoruz. Tatlıyı 3-4 saat olacak şekilde soğumaya bırakıyoruz. Afiyet olsun.

İçeriği Oyla

Yorum yapın