Anasayfa » İlaç Rehberi » Contractubex

Contractubex

Contractubex nedir ne için kullanılır, Contractubex nasıl kullanılır, Contractubex’in saklanması, Contractubex’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Contractubex’in olası yan etkiler nelerdir.

Jel

Cepae ekstresi 100 mg,heparin 50 IU, allantoin 10 mg/g

Ambalaj:

 50 g’lik tüp.

End.:

 Hipertrofik ve keloidal skarlar, operasyon, amputasyon,yanık ve kaza sonrası hareket kısıtlayıcı ve görüntü olarak rahatsızlık verici skarlar, Dupuytren kontraktürü, travmatik tendon kontraktürü ve skatrisyel skarların tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı bilinen hipersensitivitesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Mevcut skar ve kontraktürün boyutlarına göre tedavihaftalarca veya aylarca sürebilir. Taze skarların tedavisinde aşırı soğuk, UV ışını ve çok güçlü masaj gibi fiziksel irritasyon lardan kaçınılmalıdır. Gebelikte Yalnızca potansiyel fayda/risk ilişkisinin dikkatle değerlendirildiği hekim kararı ile kullanılır.

Yan Etkileri:

 Genellikle iyi tolere edilir. Yalnızca nadir olgularda tedavinin kesilmesini gerektirmeyen, hafif eritem ve kaşıntı gibi lokal cilt irritasyonu bulguları beklenebilir.

Doz Önerisi:

 Günde birkaç kez skar dokusu üzerine, jelin tam penetrasyonu sağlayacak şekilde masaj ile uygulanır. Sert, eski skarlar için gece boyunca oklüzyon ile uygulanabilir. Mevcut skar ve kontraktür boyutlarına göre tedavi haftalar veya aylarca sürebilir. Çocuklarda ve geniş yüzeyi tutan skarlarda tedavi sonucu özellikle iyidir. Skar oluşumunu engellemek ve en iyi sonucu almak için tedaviye, derideki bir hasar sonrası, o bölgedeki epitelizasyonu takiben hemen başlanmalıdır. Bu durumda, keloid gelişimine predispozan hastalarda dahi bile gelişimi önlenebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın