Anasayfa » İlaç Rehberi » Cosmogen

Cosmogen

Cosopt nedir ne için kullanılır, Cosopt nasıl kullanılır, Cosopt’in saklanması, Cosopt’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Cosopt’in olası yan etkiler nelerdir.

Oftalmik Solüsyon

Dorzolamid HCl 20mg, timolol 5 mg/ml

Ambalaj:

 5 mL’lik damlalıklı şişe.

Endikasyon:

 Okülerhipertansiyonu, açık açılı glokomu, psödoeksfolyatif glokomu ya da diğer sekonder açık açılı glokomu olan hastalarda, kombine tedavinin uygun olduğu durumlarda, yükselmiş intraoküler basıncın tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Bronşiyal Astımı veya bronşiyal astım öyküsü olan ya da şiddetli kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda; sinüs bradikardisi, ikinci yada üçüncü derece atriyoventriküler bloğu, belirgin kardiyak yetersizliği, kardiyojenik şoku olan hastalarda; bileşimdeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Timolol Maleat bileşeni nedeniyle, tedaviye başlamadan önce kalp yetmezliği uygun bir şekilde kontrol altına alınmış olmalıdır. Şiddetli kalp hastalığı öyküsü olan hastalarda, kalp yetmezliği bulguları açısından dikkatli olunmalı ve nabız kontrol edilmelidir. Timolol maleat uygulanması sonrasında astımlı hastalarda bronkospazma bağlı ölüm ve nadiren kalp yetmezliği ile ilişkili ölüm dahil olmak üzere respiratuar ve kardiyak reaksiyonlar bildirilmiştir. Dorzolamid esas olarak böbrekler yoluyla atıldığından, böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlarda önerilmemektedir. Gebelerde potansiyel yararları fetüseolabilecek potansiyel risklerden daha fazla ise kullanılmalıdır. Emzirilen yenidoğanda görülebilecek ciddi istenmeyen reaksiyonlar potansiyeli nedeniyle, ilacın anne için önemi göz önünde bulundurularak emzirme ya da ilaç kesilmelidir.

Yan Etkileri:

 Gözde Yanma ve batma hissi, tat duyusunda değişmeler, kornea erozyonu, konjunktivada kızarıklık, bulanık görme, göz yaşarması ve gözde kaşıntı ile nadiren ürolitiyazis bildirilmiştir. İlaç piyasaya sunulduktan sonra yan etki olarak;dispne ve solunum yetersizliği bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Oralkalsiyum kanal blokerleri, katekolamin azaltıcı ilaçlar ya dabadrenerjik blokerlerle birliktekullanılması halinde aditif etki ve hipotansiyon ve/veya belirgin bradikardinin oluşma potansiyeli bulunmaktadır. Kombine timolol ve kinidin tedavisisırasında sistemik beta blokaj potansiyeli bildirilmiştir.

Doz Önerisi:

 Doz, etkilenmiş her göze günde iki kez bir damla şeklindedir.Cosopt,şişe açıldıktan sonra 4 haftadan daha uzun süreyle kullanılmalıdır.Cosopt Koruyucu olarak yumuşak kontakt lenslerde birikebilen benzalkonyum klorür içerir; bu nedenle bu lensler kullanılırken uygulanmamalıdır.Damlanın göze damlatılması ndan önce lensler çıkarılmalı ve damlanın kullanılmasından sonraki 15 dakikadan önce yeniden takılmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın