Anasayfa » İlaç Rehberi » Cutivate

Cutivate

Cycladol nedir ne için kullanılır, Cycladol nasıl kullanılır, Cycladol’in saklanması, Cycladol’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Cycladol’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Piroksikambsiklodekstrin

Ambalaj:

 20 mg x 20 tablet.

Endikasyon:

 Hastanın Normal aktivitesini ciddi olarak etkileyebilen ağrılı semptomları olan romatizmal ve/veya enflamatuvar rahatsızlıkların tedavisinde özellikle hızlı etki gerektiğinde endikedir.Ayrıca 12 yaş ve üzeri hastalarda primer dismenore tedavisinde kullanılır. Üst solunum yolu inflamasyonu ile ilgili ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılabilir.

Kontrendikasyon:

 Piroksikam gastroduodenal ülser,gastrit, dispepsi, şiddetli hepatik ve renal rahatsızlıklar, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli hipertansiyonu, şiddetli kan alterasyonları veya hemorajik diyatezi olan kişilerde veya ilaca duyarlı bilinen kişilerde kullanılmamalıdır. Asetilsalisilik asit veya diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara duyarlılığı olanlarda çapraz duyarlılık gelişme olasılığı vardır. Bu ilaç, gebe olduğu bilinen ve kuşkulanılan kadınlarda, emziren annelerde ve çocuklarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Geçmişinde üst gastrointestinal kanalda rahatsızlıkları olan hastalarda piroksikam tıbbi kontrolaltında kullanılmalıdır. Kardiyovasküler yetmezlik, arteriyel hipertansiyon,hepatik ve renal yetmezlik, eski ve mevcut kan alterasyonları, bronşiyal astımı olan kişilerde ve yaşlı hastalarda bu ilacın kullanımında özel dikkat gösterilmelidir. Trombosit agregasyonunu azaltır ve kanama süresini uzatır.

Yan Etkileri:

 En sık görülen yan etkiler bulantı,epigastrik distres, konstipasyon ve diyare şeklinde görülen gastrointestinal rahatsızlıklardır. Diğer yan etkiler aşırı duyarlılık belirtileri(ciltte kızarıklık), baş ağrısı, vertigo, asteni, kan kimyasında değişiklikler, BUN değerinde reversibl artıştır. Nadir gö-rülenyan etkileri, hemoraji olsun ya da olmasın gastrik ülserler, kusma,yüz ve ellerde alerjik ödem, derinin ışığa duyarlılığında artış, oküler rahatsızlıklar, aplastik anemi, pansitopeni, trombositopeni, karaciğer fonksiyon parametrelerinde artış, sarılık, akut renal yetmezlik,ödem (özellikle ayak bileğinde) veya kalp dolaşım sistemi rahatsızlıkları(hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği).

İlaç Etkileşimleri:

 Piroksikam proteinlere yüksekoranda bağlandığından, proteinlere yüksek oranda bağlanan diğer ilaçlarla yer değiştirmesi beklenebilir. Piroksikam dahil, nonsteroidal antienflamatuar ilaçların kararlı durum plazma lityum düzeyleri artırdığı bildirilmiştir.

Doz Önerisi:

 Piroksikam tedavisinin günde bir kez 20 mg ile başlatılması ve sürdürülmesi önerilmektedir. Akut gut, kas iskelet sistemine ilişkin ağrılarda, postoperatif ve posttravmatik ağrılarda günlük piroksikam dozu gereğinde 1 kerede 40 mg’ye kadar çıkarılabilir.Ancak 30 mg ve üzeri piroksikam dozlarının uzun süre verilmesinin gastrointestinal yan etkiyi arıtıcısı göz önüne alınmalıdır. Çocuklarda Juvenil romatoid artrit için doz, çocuğun vücut ağırlığına bağlı olarak günde 1 kez yarım Tablettir (daha hassas bir dozlama için önerilen dozlar: 15 kg’dan az vücut ağırlığına sahip olan çocuklarda 5 mg,16-25 kg arası için 10 mg, 26-45 kg arasında 15 mg ve 45 kg’dan daha ağır çocuklarda 20 mg).

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın