Anasayfa » İlaç Rehberi » Cyclo Progynova

Cyclo Progynova

Cyclogest nedir ne için kullanılır, Cyclogest nasıl kullanılır, Cyclogest’in saklanması, Cyclogest’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Cyclogest’in olası yan etkiler nelerdir.

Ovül

Progesteron

Ambalaj:

 200 mgx15 ovül

: 400 mgx15 ovül.

Endikasyon:

 Yardımcıüreme tekniklerine destek olarak fertilize ovumun implantasyonunu sağlamakamacıyla kullanılır. Premenstrual sendromun tedavisinde ve puerperal depresyonun tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Hipersensitivite durumunda kullanımı kontrendikedir.Bilinmeyen nedenli bir vajinal kanama durumunda, genital organlarda ve memede şüphelenilen bir malignite varlığında, aktif tromboflebit, tromboembolik hastalıklar mevcudiyetinde, karaciğer yetmezliğinde de kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar:

 Eğer bariyer yöntemi kullanılarak kontrasepsiyon uygulanıyorsa, rektal yolla ovüllerin uygulanması tercih edilmelidir. Eğer Hastada kolitis veya fekal inkontinans mevcut vajinal uygulama tercih edilmelidir.Progesteron Un da belirli bir miktar su retansiyonuna neden olması nedeniyle,bu durumdan etkilenecek hastalıkların varlığında (epilepsi, migren, astma,kardiyak ve renal yetmezlik vs) dikkatli olunmalıdır. Bu ürünün, erken gebelikdöneminde fertilize ovumun implantasyonunun sağlanması için kullanımının dışında gebeliğin diğer dönemlerinde kullanım endikasyonu bulunmamaktadır.

Yan Etkileri:

 Menstruasyon beklendiği zamandan daha önce oluşabilir veya daha nadir olarak menstruasyon gecikebilir. Hassasiyet, diyare, gaz hissi,rektal uygulamadan sonra ortaya çıkabilir.

Doz Önerisi:

 Dozu, günde tek kez uygulanan 200 mg dan, günde 1 veya 2 kez uygulanan 400 mg dozuna kadar değişiklik gösterebilir. Uygulama yolu,ovülün vajinal veya rektuma yerleştirilmesi şeklindedir. Premens Türel Sendrom Tedavisi için tedaviye menstrual siklusun 14. günü başlanmalıdır. Doz gündetek kez uygulanan 200-400 mg arasındadır. Eğer semptomlar ovulasyon sırasında mevcut, tedaviye siklusun 12. günü başlanmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın