Anasayfa » İlaç Rehberi » Debridat

Debridat

DexaSine nedir ne için kullanılır, DexaSine nasıl kullanılır, DexaSine’in saklanması, DexaSine’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, DexaSine’in olası yan etkiler nelerdir.

Göz Damlası

Deksametazon

Ambalaj:

  5 mg/5 mL’lik damlalıklı şişe.

Endikasyon:

 Alerjik Konjonktivit, akne rozasea, yüzeysel noktalı keratit, herpes zosterkeratiti, irit, siklit; kimyasal madde ve ısı nedeniyle oluşan yanıklar,yabancı cisimlerin yol açtığı göz kapağı ve bulbar konjonktiva yaralanmaları;göz ön segmentinin çeşitli nedenlere bağlı irritasyon ve enfeksiyöz olmayan enflamasyonları, gözyaşı bezi ve göz yaşı kesesi enflamasyonlarında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Herpetik ve mikotik keratit,göz tüberkülozu, glokom anamnez, gözün tüm bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonları, deksametazona aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar

: Doktor gözetimi altında kullanılmaya başlanmalı ve devam edilmelidir. Gebelikte zorunlu olmadıkça kullanılmamalı,kullanılması kesin gerekli görüldüğünde yoğun ve uzun süreli tedavilerde kaçınılmalıdır. Topikal uygulanan steroidler sistemik dolaşıma geçtiği için, emziren annelerde kullanılmasının zorunlu olduğu durumlarda emzirmeye ara verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Özellikle Uzun süren tedavilerde göz sinirlerinde harabiyet, glokom, görüş alanı ve görüş berraklığında azalma, posterior subkapsüler katarakt oluşumu gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Nadiren gözde yanma,batma meydana gelebilir.

Doz Önerisi

: Hasta göze günde 4-6 kere birer damla uygulanır.Tedavi süresi 14 gündür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın