Anasayfa » İlaç Rehberi » Dermatol

Dermatol

Depset nedir ne için kullanılır, Depset nasıl kullanılır, Depset’in saklanması, Depset’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Depset’in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

fluoksetin HCL

Ambalaj:

 20 mgx16 kapsül.

Endikasyon:

 Depresyon Ve buna eşlik eden anksiyetenin, ayrıca bulimia nervoza ve obsesif kompulsif hastalık tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Fluoksetine Karşı aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Fluoksetin tedavisi sırasında etiyolojisi bilinmeyen deri döküntüsü geliştiği takdirde ilacın kullanımı durdurulmalıdır.Fluoksetin ile tedavi edilen hastaların %10-15’inde anksiyete, sinirlilik ve uykusuzluk görülmüş ve hastaların %5 kadarı bu advers etkiler nedeniyle tedaviyi yarıda kesilmiştir. Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalara verilmemelidir. Bir MAO inhibitörünün kullanımına son verildikten sonra fluoksetin tedavisine başlandığı zaman,aradan en az 14 gün geçmiş olması gerekir.Daha güvenli başka bir seçenek varsa gebelerde kullanılmamalıdır. Emziren annelere verilmemelidir.Herhangi bir psikoaktif ilacın, muhakeme yeteneğini ve becerileriolumsuz yönde etkileyebileceği konusunda hastalar uyarılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Bulantı,diyare, ağız kuruması, iştah kaybı, dispepsi, kusma; baş ağrısı, sinirlilik,uykusuzluk, uyuşukluk, anksiyete, tremor, göz kararması, yorgunluk,libido azalması, konvülsiyonlar görülebilir. Hipomani ya da mani de görülmüştür. Diskinezi, hareket bozuklukları ve nöroleptik habis sendrom benzeri olaylar bildirilmiştir. Farenjit, dispne, deri döküntüsü ve/veya ürtiker, aşırı terleme, serum hastalığı ve anafilaktoid reaksiyonlar dan söz edilmiştir. Genellikle reversibl karakter taşıyan saç dökülmesi bildirilmiştir. Cinsel fonksiyon bozukluğu da (orgazmgecikmesi ya da inhibisyonu) bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Lityum Fluoksetinle birlikte kullanan hastalarda lityum toksisitesi bildirilmiştir.Flekainid, enkainid, vinblastin, karbamazepin ve trisiklik antidepresan gibi ilaçlarla birlikte fluoksetin kullanılacağı zaman, bu ilaçlara en düşük dozda başlanmalı ya da ilaçların dozları mümkün olan en düşük miktara indirilmelidir. Triptofan ile birlikte fluoksetin kullanan az sayıda hastada ajitasyon, huzursuzluk ve gastrointestinal semptomlar bildirilmiştir.

Doz Önerisi: 

Aç ya da tok karnına alınabilir. Etkisi 4 hafta ya da daha uzun bir tedaviden sonra ortaya çıkabilir.Depresyon: Önerilen başlangıç dozu, günde bir kez 20 mg’dir. Bazı hastalarda doz günde 80 mg’ye kadar yükseltilmesine rağmen,genellikle günde 20 mg yeterlidir. 20 mg’yi aşan dozlar sabahları tek doz olarak ya da ikiye bölünerek (sabah ve öğle) uygulanabilir. Günde 80 mg aşılmamalıdır.Obsesif kompulsif bozukluk: Önerilen başlangıç dozu, günde bir kez 20 mg’dir. Yeterli klinik yanıt elde edilmezse, birkaç hafta sonra doz yükseltilebilir. Önerilen doz günde 20-60 mg’dir. 20 mg’yi aşan dozlar sabahları tek doz olarak ya da ikiye bölünerek (sabah ve öğle) uygulanabilir.Günde 80 mg aşılmamalıdır.Bulimia nervoza: Önerilen doz, sabahları bir kerede alınmak üzere 60 mg’dir. Bazı hastalarda, dozun bir kaç gün içinde yükseltilerek bu doza ulaşılması gerekebilir. Günde 60 mg’den yüksek dozlar araştırılmıştır.Premenstrüel disforik bozukluk: Günde bir kez 20 mg önerilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın