Anasayfa » İlaç Rehberi » Diltizem

Diltizem

Dilticard nedir ne için kullanılır, Dilticard nasıl kullanılır, Dilticard’in saklanması, Dilticard’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dilticard’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Diltiazem HCL

Ambalaj:

 30 mgx50 Tablet

: : 60 mgx50 tablet.

Endikasyon:

 Esansiyel Hipertansiyon tedavisinde ve koroner arter spazmının neden olduğu anjina pektoris ile efor ile oluşan kronik ve inatçı anjina pektorisin profilaktik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Ventriküler Pacemaker kullanılmayan hasta sinüs sendromu olan hastalarda,ventriküler pacemaker kullanılmayan II. veya III. derece atriyoventriküler blok olan hastalarda, sistolik kan basıncı 120 mmHg’nin altında olan hipertansif hastalarda ve aşırı bradikardili hastalarda, diltiazem karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve röntgen yardımıyla akut miyokard enfarktüsü ve pulmoner konjesyonu olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Karaciğer ve böbrek hastalıkları olan bireylerde dikkatli kullanılmalıdır. Gebelerde ve emzirme süresinde kullanma güvenliği kanıtlanmamıştır. Endikasyona göre bu risk faktörü daima göz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri:

 Bulantı,ödem, artışı, baş ağrısı, yüz kızarması, çarpıntı, bradikardi, hipotansiyon,senkop, kalp yetmezliği, baş dönmesi, sersemlik, sinirlilik, depresyon,halsizlik, uykusuzluk, konfüzyon, halüsinasyon, dispepsi, kusma,diyare ya da kabızlık, pirozis, ürtiker, prurit, fotosensitivite,poliüri, noktüri, parestezi ve osteoartiküler ağrılar görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Diltiazeminbblokerler ve dijital müstahzarlarıylabirlikte kullanımı, ilacın kardiyak kondüksiyonu üzerindeki etkisiniartırır.

Doz Önerisi

: Günlük doz antianginal tedavi başlangıcında 3×30 ml’dir. Daha sonra uygun yanıt alımına bağlı olarak 1-2 günlük aralarla doz artırımına gidilebilir. Maksimum günlük doz 360 mg’dir. Antihipertansif tedavilerde doz günde 20×60-120 mg arasında olmalıdır. Antianjinal tedavilerde 8 saat arayla aç karnına kullanılmalıdır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın