Anasayfa » İlaç Rehberi » Diyenil

Diyenil

Diyenil nedir ne için kullanılır, Diyenil nasıl kullanılır, Diyenil’in saklanması, Diyenil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Diyenil’in olası yan etkiler nelerdir.

Losyon

Difenhidramin HCL 1 g, kalamin 8 g, kafur 0.1 g

Ambalaj:

 10 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Böcek Sokması, basit cilt tahrişlerine bağlı kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki Maddelere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.MAO inhibitörü ilaç kullanan hastalarda difenhidramin kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar:

 Difenhidramin İçeren ürünler, hekim denetimi altında olmadıkça, su çiçeğinde kullanılmamalıdır. Isırgan otu tahrişi, güneş yanığı, kabarmış ve sulanmış lezyonlar, geniş vücut alanları üzerine uygulanmamalı, önerilenden daha sık kullanılmamalıdır. Yanma hissi, kızarıklık ve cilt döküntüleri oluştuğunda tedaviye son verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Topikal Kullanılan antihistaminiklerin nadiren tip 1, daha sık olarak tip IV hipersensitivite reaksiyonlarına yol açtıkları bildirilmiştir.İlacın uygulandığı alanda egzama, kaşıntı ve inflamasyon oluşur.Bu yan etkiler, ilaçla daha sonra karşılaşıldığında tekrarlar. Topikal antihistaminik uygulamasından sonra fotosensitivite reaksiyonları görülebilir. Kafur içeren topikal ilaçların buruna sürülmesi akut kollapsa yol açar. 

Doz Önerisi:

 Bir miktar avuç içine dökülerek günde 3-4 kere hasta bölgeye uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın