Anasayfa » İlaç Rehberi » Dolgit

Dolgit

Dolven nedir ne için kullanılır, Dolven nasıl kullanılır, Dolven’in saklanması, Dolven’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dolven’in olası yan etkiler nelerdir.

Pediatrik Şurup

İbuprofen

Ambalaj:

 100 mg/5 mL x 120 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Romatoidartrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer nonromatoid (seronegatif)artropatilerin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 İbuprofene Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve Aspirin ile diğer nonsteroidal antienflamatuvar ajanlara karşı bronkospastik, anjiyoödem, burun polibi sendromu şeklinde reaksiyon gösteren kişilerde kontrendikedir.Ciddi gastrointestinal kanama ve peptik ülser rahatsızlığı öyküsü bulunanlara verilmemelidir.

Uyarılar:

 İbuprofen kullanımı sırasında görmede bulanıklık,skotomada ve renk belirlenmesinde karışıklık görüldüğünde tedaviye son verilmeli ve hasta göz hekimi tarafından kontrol edilmelidir.Gebelikte, mümkünse, ibuprofen uygulamasından kaçınılmalıdır.Gebeliğin geç dönemlerinde uygulanmasından kaçınılmalıdır. Anne sütünde çok düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır ve emzirilen çocuklarda olumsuz etki beklenmez.

Yan Etkileri:

 Nadiren Ciltte kızarıklık, deri döküntüsü ve ödem gibi alerjik reaksiyonlar ve görme bozukluğuna neden olduğuna dair raporlar vardır. Renal Papiler nekroz, kardiyovasküler aritmi, dispepsi, gastrointestinal intolerans, kanama, trombositopeni, işitme kaybı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Tiyazit grubu diüretik kullanan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Kumarin tipi antikoagülanlar ile birlikte kullanıldığında etkileşme olabileceğinden dikkat edilmelidir.

Doz Önerisi:

 Antipiretik olarak erişkinlere 4-6 saat aralıklarla 400 mg verilir. 6 ay 12 yaş arası çocuklara 39°C’den düşük ateşlerde 5 mg/kg, üstündeki ateşlerde 10 mg/kg hesabıyla verilir. Juvenil artritte günlük doz 30-40 mg/kg’dir ve üç veya dörde bölünerek verilir. Romatoid Artrit, osteoartrit ve diğer kronik hastalıkların alevlenme dönemlerinde erişkinlerde günde 1200-3200 mg önerilir ve 3 veya 4 eşit doza bölünerek verilmelidir. Hafif ve orta şiddetteki ağrılarda erişkinlere 4-6saat aralıklarla 400 mg verilir. Dismenorede belirtiler başlar başlamaz 4 saat aralıklarla 400 mg verilir. Günlük toplam doz 40 mg/kg’yi aşmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın