Anasayfa » İlaç Rehberi » Dormicum

Dormicum

Dorsilon nedir ne için kullanılır, Dorsilon nasıl kullanılır, Dorsilon’in saklanması, Dorsilon’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dorsilon’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Mefenoksalon 200 mg, parasetamol 450 mg

Ambalaj:

 20 ve 60 tablet.

Endikasyon:

 Bel, sırt ve boyun kaslarının spazmı ağrılarında, lumbago ve siyatik nevraljisi,tortikolis de her türlü ağrılı kas spazmlarında, servikal veya lomber diskopatiye veya spondilartroza bağlı sendromlarda, kas spazmlarıyla birlikte görülen romatizmal veya romatizma dışı ağrılarda, osteoartrit ve miyozitte, kırık, çıkık, burkulma, lif gerilme ve kopmaların da,strese bağlı ruhsal gerginlik ile beraber görülen ağrılarda ve kas tutulmalarında, aşırı beden faaliyetleri sonucu ortaya çıkan kas ağrı, kramp ve spazm larda, diş çekiminden sonraki ağrılı devrelerde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 İlaca karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Mefenoksalon akut intermittent porfirili hastalarda kullanılmamalıdır. Epilepsilihastalarda konvülziyonlara yol açabilir.

Uyarılar:

 Sedasyona ve baş dönmesine yolaç bildiğinden, ilacı kullanan hastaların araç kullanmamalı önerilir. Gebelerde kullanılmamalıdır. Tedavi süresince alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Kronik karaciğer hastalarında eliminasyon süresi uzar.

Yan Etkileri:

 Aç karnına alındığında hafif bulantı yapabilir. Sedasyona yol açabilir. Daha Duyarlı kişilerde nadiren kusma, hafif baş dönmesi ve alerjik tabiatta deri döküntülerine rastlanabilir. Söz konusu durumlar doz ayarlaması ile kısa sürede geçer. Kan rahatsızlıkları, agranülositoz, eozinofili,trombositopeni ve aplastik anemi bildirilmiştir. Hipotansiyon,taşikardi, kardiyak ritim bozuklukları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Antihistaminiklerin, barbitüratlar ve alkolün etkilerini potansiyalize eder.

Doz Önerisi:

 Büyüklerde 6-8 saatte bir 1-2 Tablet alınır. 6-15 yaş arasındaki çocuklara 6-8 saatte bir yarım Tablet verilir. Tabletler Yemeklerden sonra alınmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın