Anasayfa » İlaç Rehberi » Drapolene

Drapolene

Dristan nedir ne için kullanılır, Dristan nasıl kullanılır, Dristan’in saklanması, Dristan’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Dristan’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

Asetaminofen 325 mg, klorfeniramin maleat 2 mg, fenilefrin HCL 5 mg

Ambalaj:

 20 film tablet.

Endikasyon:

 Soğuk algınlığı,grip, sinüzit, saman nezlesi ya da diğer üst solunum yolu alerjilerinde,burun tıkanıklığı, öksürük, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve hafif şiddetle seyreden ağrılar gibi çeşitli semptomlardan etkili bir rahatlama sağlar.

Kontrendikasyon:

 Antihistaminiklere, parasetamol veya fenilefrin karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. Bazı antidepresan ilaçların (MAO inhibitörleri) bırakılmasının üzerinden 14 gün geçmeden kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bu ilaç kullanılırken, alkollü içecekler almaktan,motorlu araçlar veya ağır makineler kullanmaktan kaçınılmalıdır.Özellikle Çocuklarda uyku hali ya da eksitabiliteye neden olabilir. Alkol,sedatifler ve trankilizanlar uyku hali etkisini artırabilirler.Astım, glokom, amfizem, kronik karaciğer rahatsızlığı, nefes darlığı,solunum zorluğu, hipertansiyon, diyabet, kalp ya da tiroid hastaları,prostat bezinin büyümesi nedeniyle idrara çıkmada zorluk çeken,antidepresif ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanan hastalar builacı önerilen dozların üstünde kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Deri Döküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluklar, sedasyon, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilite görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alkol,antidepresanlar, MAO inhibitörleri, antiepileptikler, barbitüratlar,antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler ve metoklopramid ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi:

 Yetişkinlerde her 4-6 saatte 1-2 Tablet, 24 saatte 12 Tablet aşılmamalıdır. 6-12 yaş arası çocuklarda her 4-6 saatte bir ½-1 Tablet önerilir, 24 saatte 5 Tablet aşılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın