Anasayfa » İlaç Rehberi » Duphalac

Duphalac

Duphaston nedir ne için kullanılır, Duphaston nasıl kullanılır, Duphaston’in saklanması, Duphaston’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Duphaston’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Didrogesteron

Ambalaj:

 10 mg 20 tablet.

Endikasyon:

 Endojen Progesteron eksikliğinde kullanılır. Kısırlık, itiyadi düşükler,dismenore, endometriozis, adet düzensizlikleri, düşük tehdidi, sekonder amenore ve fonksiyonel kanamalarda endikedir.

Yan Etkileri:

 Gastrointestinal Sistem şikayetleri görülebilir. İtiyadi düşükler ve düşük tehdidinde abortusun farkına varılmasına ve ölü fetusun gereksiz yere uterusta kalmasına neden olabilir.

Doz Önerisi:

 Kısırlıkta, adetin 14.-25. günleri arasında günde 2 5 mg (tedavi süresi en az peşpeşe olan 6 siklustur) düşük tehdidinde,başlangıçta 40 mg daha sonra her 8 saatte bir 5-10 mg (tedavi süresi 1 haftadır) itiyadi düşükte, siklusun 14 – 24 günlerinde günde 2 kez 5 mg ve ilkahtan sonra her gün (tedavi süresi gebeliğin 20 haftasına kadardır); dismenorede siklusun 5.-25. günleri arasında günde 2 kez 5-10 mg; endometriozda, siklusun 25. günleri arasında günde 2-3 kez 5-10 mg; adet düzensizliklerinde adetin başlamasını izleyen 11.-25. günler arası günde 2 kez 5 mg; amenorede siklusun 1.-25. günlerinde günde 2 kez 5 mg uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın