Anasayfa » Genel » Eğer faydalarını bilseydiniz, dökmeye kıyamazdınız! Haşlanmış yumurtanın suyunun faydaları saymakla bitmiyor

Eğer faydalarını bilseydiniz, dökmeye kıyamazdınız! Haşlanmış yumurtanın suyunun faydaları saymakla bitmiyor

Haşlanmış yumurta, sabah kahvaltılarının yıldızı olarak masalarımızı şenlendiriyor. En yüksek protein ve kalsiyum kaynakları arasında yer alan yumurta, sağlıklı beslenen ve diyet yapanların en önemli gıdalarından olarak iki farklı şekillerde tüketilebiliyor. Yumurtayı haşlayarak tüketiyorsanız ve suyunu atıyorsanız hata yapıyorsunuz. Haşlanmış yumurtanın suyunda birçok fayda bulunuyor. Yapılan son araştırmalara göre yumurtayı kaynattığınız su içerisinde yumurtanın kendisinde bulunan kalsiyumdan çok daha fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor. Bu yüzden kemik erimesi ve kemik ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Haşlanmış yumurtanın suyu çok çeşitli alanlarda kullanılabiliyor.

BİTKİLERİNİZİ CANLANDIRACAK 

Yumurtayı haşladıktan sonra suyunu çiçek suyu olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle çiçekleriniz yumurtanın içeriğindeki kalsiyum sayesinde canlılık kazanacak. Aynı zamanda kahvaltıda tükettiğiniz yumurtaların kabuklarını da saksı toprağına ekleyerek daha hızlı gelişmesine ve saksı çiçeklenmesinin de önüne geçmeniz mümkün.

SAÇLAR DAHA PARLAK DAHA CANLI 

Zamanla çeşitli sebeplerden yıpranan saçlarınızın daha parlak ve canlı olmasını sağlamak için yumurtayı kaynattığınız suyu kullanabilirsiniz. Suda çözülen protein sayesinde daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

KİREÇLERİ YOK EDİYOR

Zamanla tencere ve çaydanlıklarda biriken kireci yok etmek için etkili yöntemlerden biri de haşlanmış yumurta suyudur. Bunun için kabın içerisine yumurta kabuklarını alıp kaynatın. İçine biraz sirke dökün. Bu yöntemi uyguladıktan sonra kirecin hızlıca yok olduğunu göreceksiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın