Anasayfa » Genel » Elma sirkesi tarifi: Elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma sirkesi tarifi: Elma sirkesi nasıl yapılır?

 Elma sirkesi hem yemeklere hem salatalara lezzet veren vazgeçilmez doğal ürünlerden biridir. Ev hanımları evde doğal elma sirkesi yapmak için tarif aradıklarını biliyoruz. Size vereceğimiz tarif ile evde kolay bir şekilde elma sirkesi hazırlayabileceksiniz. Elma sirkesi tarifi için işte malzeme listesi. 

ELMA SİRKESİ MALZEMELERİ

2 kilo kadar kırmızı elma (büyük boy olsun) 4 ya da 4,5 litre kadar su 6 yemek kaşığı bal

 

ELMA SİRKESİ TARİFİ

Elma sirkesine başlamadan önce püf noktalarından bahsetmek gerekirse; organik ve ilaç kullanılmamış elmaları kullanmanız tavsiye edilir. Elmanın kabukları ile yapılan sirkenin daha etkili olduğu gözlenmiştir. Kullanacağımız elmalar sulu ve hasarsız olmamasına özen gösterin. 

Elma sirkesi nasıl yapılır? 

Tarifimizin ilk adımı elmaları soymadan güzelce yıkamak. Daha sonra elmaları küçük küçük doğrayacağız. Tek yapmanız gereken çekirdekleri çıkarmak. Cam bir kavanoz hazırlayın. Dilimlediğiniz elmaları içine atın. Kavanoza daha sonra su ekleyin. Kavanozun üstünde bir miktar boşluk kalsın. Daha sonra kavanozun içine bal atıp kaşıkla karıştırın. Daha sonra kavanozun üstüne hava alan tülbent tarzı bir şey örterek ip ya da lastik gibi bir şeyle sabitleyin. En önemli nokta güneç görmeyen ve karanlık bir ortamda bekletmeniz. Ortalama 1.5 ay kadar olabilir. Ara sıra içini karıştırmanız gerekir. Bunun içinde ilk hafta gün aşırı olacak şekilde, sonra da haftada bir kez olacak şekilde karıştırın. Elmaların dibe çökmesi gerekir. Elma çürükleri zamanla kavanozun üstüne çıkacaktır. Böyle durumda sirkeyi süzüp elma posalarını atalım. Sonra tekrar kavanoza alıp bal ve tuzu ekleyerek saklamaya devam edeceğiz. Kavanozun üzerinde sirke anası olarak adlandırılan beyaz ve yuvarlak şekiller oluşmaya başlayınca sirke kullanıma hazır anlamına gelir. Zaten kokusu keskindir. Sirkeye metal kaşık değirmeden kullanabilirsiniz. Doğal elma sirkemiz hazırdır. Afiyet olsun.

İçeriği Oyla

Yorum yapın