Anasayfa » Genel » Evde turşu nasıl yapılır? Püf noktalarıyla evde kolay turşu kurma tarifi

Evde turşu nasıl yapılır? Püf noktalarıyla evde kolay turşu kurma tarifi

Turşu, özellikle kış mevsimi her yemeğimizin yanında aradığımız bir lezzettir. Kış aylarının sofraları süsleyen lezzeti turşuyu, nasıl kuracağınıza haberimizde yer verdik. İşte bütün püf noktalarıyla evde kolay turşu kurma tarifi…

TURŞU KURARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Turşu kurarken, turşusunu kuracağınız besinlerin ezik ve zedelenmemiş olmasına dikkat edilmek gerekmektedir.

Turşu hazırlamak için kullanılacak kaplar; cam kavanoz veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onaylı tek kullanımlık plastik kaplar olmasına dikkat edilmelidir. 

Turşu yaparken kullanılan bütün malzemelerin ((kap, sebze-meyveler, kaşık, kepçe vs) çok iyi temizlenmiş ve başka herhangi bir şeyle temas etmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Turşunuzun tuzuna dikkat edin.

Tuzun turşu yapımında yeterli miktarda eklenmesi hem yararlı bakterilerin oluşup zararlı bakterilerin oluşmaması için hem de turşusu yapılan besinlerin sertliklerinin uygun olması için önemlidir.

Turşu kurarken kullandığınız tuz sofra tuzu değil kaya tuzu olmalıdır. Çünkü normal sofra tuzu ile yapılan turşularda kısa sürede yumuşama gözleniyor. Yüzde 8 tuzlu su hazırlamak için 1 litre suya 80 gram tuz eklemek gerekmektedir. 

Tuşunuza limon tuzu ve sirke muhakkak ekleyin .

Turşu hazırlanırken asitlik oranı düşük olan sebzelere (özellikle taze fasulye, bamya vb.) limon tuzu eklemek, tuz miktarını çok artırmadan turşu oluşumunu sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda turşunun rengini korur. Sirke de doğal bir koruyucu olması ve turşu fermente olurken istenmeyen bakterilerin oluşmamasını sağlaması bakımından turşuya eklenmesinde fayda var.

Malzemeler 

5 kiloluk cam şişe yada tek kullanımlık plastik kap

Havuç, lahana, turşuluk ufak salatalık, taze fasülye, biber, sarımsak

Suyu için:

1 bardak kaya tuzu

1 tatlı kaşığı limon tuzu

1 bardak sirke

Yeteri kadar su 

Tarifi:

Güzelce yıkadığımız sebzeleri 5 kiloluk cam şişemize dolduruyoruz. Üzerine 1 bardak sirke ekliyoruz. Farklı bir kabın içine su doldurup limon tuzu ekleyip eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonrasında turşuları kuracağımız cam şişenin üzerine ekleyip ağzını sıkıca kapattıktan sonra limon tuzunun turşumuzun her yerine temas etmesi için aşağı ve yukarı hareket ettiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus ilave ettiğimiz suyun turşunun heryerine dolmuş olmasıdır. 

Afiyet olsun 

İçeriği Oyla

Yorum yapın