Anasayfa » İlaç Rehberi » Exocin

Exocin

Exoderil nedir ne için kullanılır, Exoderil nasıl kullanılır, Exoderil’in saklanması, Exoderil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Exoderil’in olası yan etkiler nelerdir.

Krem

Naftifin HCL

Ambalaj:

 10 mg/gx30 g’lik tüp.

Endikasyon:

 Deri Ve deriden kaynaklanan dokuların (kıl, tırnak) aşağıdaki türlere bağlı dermatofit enfeksiyonlarında (Trichophyton Türleri,Microsporumtürleri,Epidermophyton Floccosum, yüzeysel kandidiyazis,oniko mikozis, pitriyazis versikolor) endikedir. Bu endikasyonları meme altı, parmak araları, gluteus arası ve inguinal bölgedeki deri kıvrımları arasındaki (intertriginöz) mikozları kapsar.

Kontrendikasyon:

 Naftifine aşırı duyarlılık gösteren hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Akut iltihaplı, açık lezyonlara uygulanmamalı, oftalmolojide kullanılmamalıdır. Önerilen biçimde kullanıldığında, fetusta ya da yenidoğanda olumsuz bir etki göstermesi beklenmez.

Yan Etkileri:

 Deride kuruma, kızarma ya dayanma gibi yerel tahriş belirtileri tek tük gö-rülebilir. Yan etkiler,her zaman geriye dö-nüşümlüdür ve tedavinin kesilmesini gerektirmez.

Doz Önerisi:

 Deri Enfeksiyonları: Hasta deri bölgesine (tercih akşam yatmadan önce) ince bir tabaka halinde sürülür ve hafifçe ovuşturulur. Her uygulamada, hastalıklı deri bölgesinin bütününe ve bunun dışındaki sağlıklı derinin 2 cm kadarlık bölümüne sürülmelidir.Deri kıvrımları arasındaki mikozlarda, ilaç sürüldükten sonra, gece boyunca, kıvrımlar arasına ince bir gazlı bez konması yararlı olur.Tırnak Enfeksiyonları: Enfekte Tırnak olabildiğince dipten kesilir. Günde bir kez uygulanır ve tırnak içine doğru ovuşturulur. Hasta tırnağın bir bantla kapatılması uygunolur. Hastalığın tekrarını önlemek için, belirtilerin kaybolması dan iki hafta sonrasına kadar uygulamaya devam edilmelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın