Anasayfa » İlaç Rehberi » Faverin

Faverin

Factane nedir ne için kullanılır, Factane nasıl kullanılır, Factane’in saklanması, Factane’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Factane’in olası yan etkiler nelerdir.

Flakon

Faktör -VıII

Ambalaj:

 500 IU 1 Flakon ve 5 mL’lik 1 eritici

: : 1.000 IU 1 Flakon ve 1 eritici ve ayrıca her iki ambalajda da birer transfer iğnesi, filtreli iğne ve hava alma iğnesi.

End.:

 Faktör VIII eksikliği bulunan (hemofili A) hastalarda kanamaların tedavisinde ve önlenmesinde, ayrıca faktör VIII eksikliği bulunan (hemofili A)ve daha önce tedavi görsün görmesin, faktör VIII inhibitörü olmayan hastalara yapılan cerrahi girişimlerde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Ağır hemofili hastalarının %10-20’sinde görülen ve güçlü tepki veren tipte faktör inhibitörü varlığı bir kontrendikasyon oluşturur.Bununla birlikte hemofili uzman bir hekim denetiminde istisnai olarak kullanılabilir.

Uyarılar:

 Faktör VıII ile hemofili tedavisi bir uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bir alerjik ya da anafilaktik reaksiyon gelişiminde, hemen uygulamaya son verilmelidir. Eğer Şok gelişirse, semptomatik tedavi başlatılmalıdır. HemofiliA,hemen hemen sadece erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bunun için gebelerde faktör VıII’in güvenirliği kontrollü olarak denenmemiştir.Kesin gerekmedikçe gebelerde ve laktasyon döneminde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Alerjik ve anafilaktik reaksiyonlar ender görülür. Pruritus, yaygın ürtiker, gö-ğüste daralma, hırıltı,hipotansiyon gibi başlangıç belirtileri ortaya çıktığında, uygulama hemen durdurulmalıdır. Şokta, uygun tedaviye hemen başlanmalıdır.Çok ender olarak vücut ısısında artış gö-rülebilir.

Doz Önerisi:

 Genel kural olarak kilo başına 1 IU faktör Viİİ uygulanması, plazma faktör VıII düzeylerini %2 kadar artırır. Aşağıdaki Formül, belli bir yanıt için dozun belirlenmesi de (I) ya da verilen bir dozla beklenen yanıtın belirlenmesinde (II) kullanılır. (I): Gerekli IU sayısı=Vücut ağırlığı (kg) x factor VıII düzeyinde (normun%’si) istenen artış x 0.5. (II): Faktör VıII düzeyinde beklenen artış(normun %’sin)=2 x uygulanan IU sayısı÷Vücut ağırlığı (kg). Replasman Tedavisinin dozu ve süresi, hastanın gereksinimi (ağırlık, koagülasyon bozukluğunun şiddeti, kanamanın yeri ve şiddeti, gereken faktör düzeyi ve varsa inhibitör düzeyi) doğrultusunda bireysel olarak karşılaştırılmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın