Anasayfa » İlaç Rehberi » Finarid

Finarid

Fexofen nedir ne için kullanılır, Fexofen nasıl kullanılır, Fexofen’in saklanması, Fexofen’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Fexofen’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

Feksofenadin

Ambalaj:

 120 mg x 10 ve 20 tablet

: : 180 mgx10ve 20 tablet.

Endikasyon:

 Erişkinlerde 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda, mevsimsel alerjik rinitin aksırma,burun akıntısı, burun, damak ve boğazda kaşıntı, gözde sulanma ve kızarıklık gibi semptomları ve kronik idiyopatik ürtikerin ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlarının giderilmesinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Feksofenadine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinenler de kontrendikedir.

Uyarılar:

 Gebelikte hasta için beklenen yararlar fetüs içinolası riske daha ağır basmadıkça kullanılmamalıdır. Emziren anneler için önerilmemektedir.

Yan Etkileri:

 En sık bildirilen istenmeyen olaylar baş ağrısı,uyuşukluk, bulantı, baş dönmesi ve yorgunluk olmuştur.

İlaç Etkileşimleri:

 Feksofenadin hidroklorürün eritromisin ya daketokonazol ile birlikte uygulanmasının feksofenadinin plazmadüzeyinde 2-3 katı artışa yol açtığı saptanmıştır. Feksofenadin Hidroklorür uygulanması ile alüminyum ve magnezyum hidroksit içeren antasitler uygulanması arasında 2 saatlik süre bırakılması önerilmektedir.

Doz Önerisi:

 Erişkinlerde ve 12 yaşın üstündeki çocuklarda önerilen doz, günde 1 kez (tercihen sabahları) 120 mg veya 180 mg’lik 1 tablettir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın