Anasayfa » Genel » Fiyatlar güncellendi! İşte piyasadaki en ucuz arabalar

Fiyatlar güncellendi! İşte piyasadaki en ucuz arabalar

Sıfır araba satışlarında sektör temsilcileri ÖTV indirimini ıslarla dile getirirken, araba maliyetlerinde ki yükseliş de devam ediyor. 

Sıfır araba maliyetlerinde son 1 ayda yüzde 1,2 çoğalış yaşandı. Dövizdeki istikrarlı vaziyete karşın araba maliyetlerinin yüksek ödentiler sebebiyle hala çok yüksek olduğuna işaret eden Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ’a göre ÖTV ’de matrah aktüellemesi gerekli hale geldi. Listelere göre sıfır araba piyasasında en düşük taşıtın maliyeti 402 bin TL ’den başlıyor. 400 bin TL altında 4 taşıt var ancak bulunurluğunda kasvet yaşanıyor. Şirketler bu vasıtaları ancak listelerinde gösterebiliyorlar.

Mevzuya ait Ekonomist ’deri Ayşegül Sakarya Pehlivan ’a değerlendirmede bulunan Hüsamettin Yalçın, “Türkiye pazarında şu an aktüel olarak satılan 874 adet binek arabanın maliyet ortalaması 1 milyon 820 bin lira. Geçen ay bu değer vasati 1 milyon 799 bin liraydı. Son 1 ayda yalnızca yüzde 1,2 ’lik bir çoğalış söz mevzusu. Görüldüğü üzere dövizdeki son birkaç aydaki bu istikrarlı gidişat sebebiyle araba maliyetleri de çok çoğalmadı. Temelinde bu gidişat Türk otomotiv sektörünün ne kadar dövize endeksli maliyet duyarlılığına sahip olduğunun ehemmiyetli bir göstergesi” dedi.

ÖTV İNDİRİMİ ARTIK KOŞUL

Dövizdeki istikrarlı vaziyete karşın arabadan alınan ödentilerin çok yüksek olması sebebiyle 0 kilometre araba maliyetlerinin hâlâ çok yüksek olduğunu vurgulayan Yalçın, ÖTV ’de bir matrah aktüellemesinin artık gerekli hale geldiğini kaydetti. Yalçın, “ÖTV yapılabilecek muhtemel bir matrah aktüellemesi ve markaların senenin son 3 ayında yapacağı satış kampanyaları bu son 3 ayda 0 kilometre araba satın almak isteyenlere ehemmiyetli fırsatlar sunabilir” biçiminde değerlendirmede bulundu.

İŞTE TÜRKİYE ’DE SATILAN EN UCUZ ARABALAR

İçeriği Oyla

Yorum yapın