Anasayfa » İlaç Rehberi » Folic Plus

Folic Plus

Folbiol nedir ne için kullanılır, Folbiol nasıl kullanılır, Folbiol’in saklanması, Folbiol’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Folbiol’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Folik asit

Ambalaj:

 5 mgx25 tablet.

Endikasyon:

 Çocuklarda Megaloblastik anemisi: Nedeni Beslenme bozukluğu, büyüme sırasında artan folik asit gereksinimi,enfeksiyon ve ishal lerdir.Gebelik Megaloblastik anemisi: Gelişen Fetusun folik aside çok ihtiyacı olduğundan özellikle gebeliğin son trimesterinde, ikiz gebeliklerde ve çok doğum yapan kadınlarda megaloblastik anemi gelişebilir.Malabsorbsiyona bağlı anemi: Romatoid artrit ve yaygın deri hastalıklarıyla birlikte görülen megaloblastik anemi, hemolitik anemiye bağlı megaloblastik anemi.

Uyarılar:

 Folik asit veya B12 Vitamini eksikliğinde gelişen makrositer anemiler bu vitaminlerden herhangi birinin verilmesiyle düzeltilebilir. Fakat aneminin nedeni B12 Vitamini eksikliği ise,folik asitle hematolojik değişiklikler düzeltilse de nörolojik belirtiler düzeltilemez.Aksine, ilerleyerek tamiri olanaksız hasarlara yol açabilir. Bu nedenle pernisiyöz anemide kesin tanı konmadan tedaviye geçilmemeli ve folik asit tek başına kullanılmamalıdır. Eğer gerekiyorsa folik asit ancak yeterli miktarda B12 Vitaminiyle birlikte ve tedbirli verilmelidir.

Doz Önerisi:

 Başlangıç dozu günde yemeklerle birlikte alınan 1-4 Tablet ve sürek doz günde ½-2 Tablettir. Gebelerde megaloblastik anemiyi önlemek için ½-1 Tablet ve çocuklarda eksiklik durumuna göre,günde 1-3 Tablet kullanılır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın