Anasayfa » İlaç Rehberi » Fortum

Fortum

Forza nedir ne için kullanılır, Forza nasıl kullanılır, Forza’in saklanması, Forza’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Forza’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Parasetamol 250 mg, oksolamin sitrat 100 mg, klorfeniramin maleat 2 mg, fenilefrin HCL 5 mg

Ambalaj:

 30 tablet.

Endikasyon:

 Soğuk Algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kullanımı kontrendikedir. Ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği,hipertiroidi, prostat hipertrofisi, mesane çıkışında obstrüksiyon, dar açılı glokom, akut astım, hipertansiyon, kardiyak aritmi, iskemik kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. MAO inhibitörü kullananlara verilmemelidir. Bunlar kesilmiş olsa bile 3 hafta geçmeden kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Dikkat isteyen makine kullanan kişilerin bu dönem içinde ilacı kullanmaları önerilir. Klorfeniramin 6 yaşından küçük çocuklardasantral sinir sisteminin paradoksal stimülasyonunu neden olabilir. Geriatrik Hastalar antimuskarinik ve vazopressör etkilere daha duyarlı olabilir. Yaşlı Hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Duyarlı Kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet,ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık,iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir.İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri:

 Kronik Alkolizm ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamolün hepatotoksisite riski artabilir. Hepatik enzim indüktörleri (barbitüratlar) parasetamolün etkinliğini azaltabilir. Alkol, fenotiazinler, trisiklik antidepresanlar;klorfeniramin ile birlikte merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etki artırırlar. Klorfeniramin antimuskarinik etkisi atropin, amantadin,haloperidol, fenotiazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır. MAOıinhibitörleri, klorfeniramin antimus-karinik ve merkezi sinir sistemi depresif etkisini fazlalaştırır. Klorfeniramin; sisplatin,paramonosalisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir. Beta Adrenerjik bloker ilaçlar fenilefrinin pressör etkisini artırabilir.

Doz Önerisi:

 Erişkinlere günde 3 kez 1-2 Tablet, 6-12 yaş arası çocuklara günde 3 kez 1 Tablet, 12 yaşından büyük çocuklara erişkin dozlarında verilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın