Anasayfa » Genel » Fransa ’daki işçi sendikası CGT ’den ‘grev’ açıklaması

Fransa ’daki işçi sendikası CGT ’den ‘grev’ açıklaması

Fransa’da, mazot krizine neden olan petrol rafinerileri grevinin çarşambaya kadar devam edeceği belirtildi.

ÇOĞALIŞ EKSİK GELDİ

Ülke medyasındaki haberlere göre, TotalEnergies’in petrol rafinerilerinin ehemmiyetli bir kısmında eylül sonundan bu yana başlayan grevlerde, bazı sendikaların uyuşmaya varmasına karşın Fransa’nın en büyük emekçi sendikası CGT, ücretler için önerilen çoğalışı eksik buldu.

GREVLER DEVAM EDECEK

CGT, TotalEnergies’in en ehemmiyetli rafinerisi olan Normandiya ile Donges rafinerilerindeki grevleri sırasıyla salı ve çarşambaya kadar sürdüreceklerini açıkladı.

Öte yandan Fransa Milli Gazeteciler Birliği SNJ, CGT’nin, ülkede 18 Ekim’de demir yolu çalışanlarının gideceği greve tam iş gruplarının destek vermesi arzına medya üyelerinin karşılık vermesi mevzusunda çağrıda bulundu.

FRANSA’DA MAZOT KRİZİ

Ülkenin en büyük emekçi sendikasının çağrısıyla Fransa’da rafineri çalışanları ücretlerde yüzde 10 çoğalış arzıyla eylül sonunda greve gitmişti.

Grevlerin dağılması üzerine ülkede benzin istasyonlarının ehemmiyetli bir kısmında mazot kasveti başlamıştı.

Bir Hayli yerde uzun benzin kuyrukları oluşmuş, bazı bölgelerde mazot satışına litre hududu getirilmişti.

Hükümet de krizin sağlık, tarım, yiyecek sektörü hizmetlerini güçe sokması sebebiyle, çözüm olarak bazı rafinerilerde yapımın yapılmasını sağlamak için muhakkak emekçileri içeren “mecbur çalıştırma” prosedürünü devreye sokmuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın