Anasayfa » Genel » Galericiler 6 ay 6 bin km şartına inanılmaz hileler geliştirdi! Sadece uzman olanlar anlar

Galericiler 6 ay 6 bin km şartına inanılmaz hileler geliştirdi! Sadece uzman olanlar anlar

Otomobil piyasasında fahiş fiyatların önüne geçmek için ikinci el otomobillere getirilen 6 ay 6 bin şartı inanılmaz hileler ile galericiler tarafından delinmeye çalışıyor. Kısıtlamanın yürürlüğe gireceği 15 Eylül tarihi yaklaşmasına rağmen elindeki araç stokunu eritemeyen fırsatçılar birden fazla hileyi devreye aldı.

ikinci-el-otomobillerde-akıl-almaz-oyunlar

UZMAN OLAN EKSPERTİZ ANLAR

Oto ekspertizlere göre ilk hile aracın kilometresi ile oynamak. Araçların beyinlerine müdahale ettiren galericiler, sıfır olan kilometreyi 6 binin üzerine çıkarıyor. Kilometre değişikliği ancak çok uzman ekspertizler tarafından dikkatle incelenirse fark edilebiliyor. Yeterli bilgisi olmayan ekspertizlerin bu oyunları fark etmesi zor.

KİLOMETRE YÜKSELTME FİYATI 500TL

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren bir ekspertiz şu ifadeleri kullanıyor: “Yeni getirilen düzenlemeyle insanlar kilometrelerde oynamalar yapıyor. 6 bin kilometre sınırlamasından önce de kilometrelerle oynanıyordu. Ama o zaman kilometreler düşürülüyordu. Sadece dijital gösterge olmasına gerek yok, manuel göstergesi olan araçlarda da bu kilometre değişikliği yapılıyor. 500 lira karşılığında kilometre yükseltenler var. Yapılan bu değişiklikleri ekspertizler anlayabiliyor. Biz sadece, alıcı kişiye kilometresi yükseltilmiş ya da düşürülmüş diye bilgilendirme yaparız.”

ikinci-el-otomobillerde-akılalkamaz-hileler

STOKLARI ERİTMENİN BİR DİĞER YOLU AİLE ÜYELERİNE DEVİR İŞLEMİ 

Stokları eritemeyen fırsatçıların diğer metodu ise devir oyunu. Pek çok stokçu elindeki araçları anne, baba, çocuk, yeğen veya akrabalarından herhangi birinin üzerine devrini gerçekleştiriyor. 15 Eylül sınırını devirle aşan galericiler, bu tarihten sonra da araçları istediği gibi satabilecek. Noterlerin son günlerde bu devirler yüzünden yoğun mesai yaptığı ifade ediliyor.

Galericiler 6 ay 6 bin km şartına inanılmaz hileler geliştirdi! Sadece uzman olanlar anlar - Resim : 3

İKİZ ARACA DİKKAT 

Ekspertizler, satışlarda ikiz araç oyununa da başvurulabileceği konusunda uyarıyor. 6 bin km’yi aşan aynı marka ve model bir aracın ekspertize sokulup her şey normalmiş gibi gösterilebileceğini belirtiyor. Ekspertizler, bu konuda tüm ekspertizler ve noterlerin dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın