Anasayfa » İlaç Rehberi » Glifor

Glifor

Gliben nedir ne için kullanılır, Gliben nasıl kullanılır, Gliben’in saklanması, Gliben’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Gliben’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

glibenklamid

Ambalaj:

 5 mgx100 tablet.

Endikasyon:

 Genel Olarak 40 yaşından sonraki olgun tip diyabetin başlangıcında diyetle tedavinin sağlanamadığı durumlarda kullanılır. Bu amaçla: Hafif Veya orta şiddetteki (40 üniteden az insülin miktarının denge sağlayabildiği),stabil yetişkin tipteki diyabetli hastalarda; diğer sülfonilüre türevleri ne dirençli veya tahammül edemeyen diyabetli hastalarda kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Glibenklamide Duyarlılığı olanlarda ve koma ile birlikte olan ve olmayan diyabetikketoasidoz durumlarında kullanılmamalıdır. Diyabetik ketoasidoz insülinle tedavi edilmelidir.

Uyarılar:

 Kilo kaybı diyetle iyi tedavi edilebilen şişman hastalarda kullanılmamalıdır. Juvenil diyabetlilerde, diyabet asidozunda, labil ve inatçı tip diyabetlilerde, ateş, travma, gangren,ağır yaralanma gibi komplike durumu olan diyabetlilerde, cerrahi girişimlerde, ciddi tiroid ve adrenal fonksiyon rahatsızlıklarında,gebelikte, akut şiddetli enfeksiyon geçiren hastalarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Nadir olarak bulantı, kusma, epigastrik ağrı, yorgunluk, zayıflık, baş ağrısı olabilir. Duyarlılığa bağlı olarak da ateş, deri döküntüleri, sarılık,kan değişiklikleri (eozinofili, lökopeni, agranülositoz gibi)görülebilir.Yüksek dozlarda alındığında hipoglisemi oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Siklofosfamid, dikumarol grubu antikoagülanlar, MAO inhibitörü ilaçlar, probenesid, fenilbutazon,salisilatlar, propranolol ve diğer adrenerjik blokerler, kloramfenikol ve bazı sülfonamid grubu ilaçlarla beraber alındığında, glibenklamid hipoglisemik etkisi artar. Adrenalin, kortikosteroidler,tiyazit grubu diüretik, tiroid hormonu, yüksek dozda nikotinamidgibi ilaçlarla beraber alındığında ise glibenklamidin hipoglisemiketkisi azalır.Glibenklamid kullanıldığı dönemde hastalar alkol almamalıdır.

Doz Önerisi:

 Genel olarak günde 2.5 mg (½ Tablet) ilk yemekte veya hemen sonrasında alınarak tedaviye başlanır. Sonra hastalık kontrol altına alınıncaya kadar her gün 2.5 mg (½ Tablet) artırılarak günlük doz bir kerede alınır. Genellikle kontrol 10 mg’ye kadar alınan dozlarda sağlanırsa da, hastalığın ileri durumlarında günlük doz 20 mg’ye kadar (4 Tablet) çıkarılabilir. 10 mg’yi aşan günlük dozlar sabah ve akşam iki kerede alınabilir. Yaşlı hastalar daha düşük doz gereksinim duyarlar.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın