Anasayfa » Genel » Her şey 11 yıl önce başladı! İşte dünden bugüne yerli otomobil TOGG

Her şey 11 yıl önce başladı! İşte dünden bugüne yerli otomobil TOGG

Türkiye’nin yıllardır beklediği yerli otomobil Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşa edilen son teknoloji dev fabrikadan çıkıyor. Doğuştan elektrikli olan yerli otomobilin fabrikasının açılışını ve ilk banttan indirme töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek.

HERŞEY 11 YIL ÖNCE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobile ilişkin olarak ilk açıklamasını 20 Ocak 2011 tarihinde TÜSİAD 41’inci Genel Kurulu’nda yaptı. Dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada. Bu işi halledin. Bir araya gelerek mi yaparsınız, yok ben bunu kendim de yaparım mı dersiniz. Nasıl arzu ederseniz. Artık yapalım. Türkiye’ye ve Türk’e bu yakışır. Bunu yapmamız lazım” dedi.

TÜRKİYE ARTIK YERLİ OTOMOBİLİNİ ÜRETEBİLECEK DURUMA GELMİŞTİR

Tarihler 26 Eylül 2011’i gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu pazara artık yerli bir otomobil yakışır. Yarım asırdan fazla süredir faaliyette bulunduğumuz bu sektörde artık kendimize bir model oluşturmanın vakti gelmiştir. Bu işe girecek bir babayiğit vardır” açıklamasını yapmıştı.

22 Mayıs 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yerli Otomobil markası konusunda ısrarım var. Türkiye artık yerli otomobil markasını üretebilecek duruma gelmiştir” demişti.

MADE İN TURKEY

24 Mayıs 2017 tarihinde TOBB Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan “Montajcılık bu millete yakışmıyor. Gelin yüzde yüz yerli otomobilin ‘made in Turkey’ olarak çıkartalım” ifadelerini kullanmıştı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın