Anasayfa » Genel » Herkes merakla bekliyordu! Uzman isimler açıkladı: İşte yerli otomobil TOGG ’un satış fiyatı

Herkes merakla bekliyordu! Uzman isimler açıkladı: İşte yerli otomobil TOGG ’un satış fiyatı

Türkiye’de son 10 yıldır müzakerelere mevzu olan, özellikle tercih yarıyılları gündemden düşmeyen yerli otomobil niyetinde sona yanaşıldı. Esasları Kasım 2017’de atılan TOGG projesi kapsamında, elektrikli otomobillerin seri yapımının yapılacağı Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrika Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 29 Ekim’de açılacak.

Zorunlu onay süreçlerinin ardından ilk vasıtaların 2023’ün Mart ayında kullanıcıların beğenisine sunulması bilave ediliyor.

DW Türkçe’ye konuşan otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, yerli otomobilin desteklenmesi gerektiğini ancak maliyetin ilk varsayımların üzerinde olacağını söyledi. “Cumhurbaşkanı projeyi ilk açıkladığında herkesin ulaşabileceği bir otomobil beklentisi vardı” diyen Özpeynirci, ilk üretilecek modelin elektrikli C-SUV olacağını, bu sınıfın 1 milyon TL ortamında maliyet yaftayı olduğunu aktardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen Salı günü katıldığı Habertürk yayınında maliyetin, piyasadaki muadillere benzer biçimde şirketce belirleneceğini kaydolarak “Yurttaşlar maliyeti merak ediyorlarsa şu an söz mevzusu segmetteki vasıtalara bakabilirler” demişti.

900 BİN TL ALTINA SATILMASI BİLAVE EDİLİYOR

Gazeteci Halil Okşit de “Doların 18.50-18.70 ortamında olduğu günümüz şartlarında 900 bin Türk Lirası TL seviyesinde olması bilave ediliyor. Bu sayı tabi ‘ekonomik bir otomobil olacak’ iddiasının üstünde” görüşünü dile getirdi. DW Türkçe’ye değerlendirmede bulunan Okşit, piyasada 450 bin TL ortamında vasıta bulmanın olası olduğunu, ancak yeniden de TOGG’un yer alacağı elektrikli SUV segmenti için rekabetçi olabileceğini kaydoldu. Okşit, özellikle tercih sürecinde muhtelif indirim kampanyaları yapılabileceğini de belirtti.

Özpeynirci ise maliyeti düşürmek için devletin TOGG lehine bir kampanya ya da teşvik tertip edemeyeceği, bunun rekabet kaidelerinin ihlali olacağı görüşünde.

Sektör temsilcileri TOGG’un daha uygun maliyetli, B sınıfı sedan bir taşıtı 2-3 sene sonra piyasaya sürmesini bekliyor. İşletmenin, dünyanın karşısına güçlü bir imaj ile çıkmak için seçimini uygun maliyetli model yerine C-SUV’dan yana kullandığı değerlendirmesi yapılıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın