Anasayfa » Genel » İkinci el otomobil piyasası için yıl sonu öngörüsü!

İkinci el otomobil piyasası için yıl sonu öngörüsü!

Kovid-19 salgını, ardından meydana gelen Rusya-Ukrayna Savaşı ve ekonomik kriz gibi sebeplerle ikinci el otomobil piyasasında gerçekleşen satış oranları geçen yıla oranla yüzde 8 gerildi.

PİYASA SENE SONUNA DOĞRU HAREKETLENECEK

Oto galericiler, bu durgunluğun sene sonunda bozulacağını belirtirken, 2023’e hareketli başlayacaklarını vurguladı. Galerici Yavuz Çiftçi, “İnsanlar şu anda 2023 model yeni çıkacak otomobilleri bekliyor. Bu da piyasanın durgun geçmesine sebep oluyor fakat 2023’e yaklaşırken piyasanın tekrardan hareketleneceğini ve canlanacağını düşünüyoruz” dedi.

“GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA DURGUN BİR DÖNEM YAŞIYORUZ”

İkinci el otomobil piyasasının durgunluğunu koruduğunu belirten Yavuz Çiftçi, “İkinci el piyasasında geçen seneye göre satış rakamları yüzde 8 düştü. Geçen seneye göre daha durgun bir dönem yaşıyoruz. Bunun sebeplerine bakacak olursak otomobil fiyatları hızlı bir artış gösterdi. Bu artış insanları ihtiyaçtan çok otomobilleri bir yatırım aracı olarak görmelerine neden oldu. 

Sonrasında devletin yaptığı tedbirler bu yükselmenin önüne geçti. Dönemsel olarak bu aylar genellikle otomotiv piyasasını etkiler. Baktığımızda senenin sonuna geliyoruz, çocuklar okula dönüyor, aileler çocuklarla ilgileniyor. Bu durum ikinci el otomobil piyasasını etkiliyor. Bankaların kredi faizleri ve akaryakıt fiyatlarının yukarıda olması da ayrı bir etken” ifadelerini kullandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın