Anasayfa » Genel » İkinci el otomobillerde panik satışı başladı! Galericiler çeşitli kampanyalarla ucuz araba satmaya başladı

İkinci el otomobillerde panik satışı başladı! Galericiler çeşitli kampanyalarla ucuz araba satmaya başladı

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil satışlarına gelen 6 ay 6 bin km sınırlamasına son bir hafta kala galericilerin panik satışı başladı. 

Galeri, online satıcı ve kurumsal şirketlerin elinde sektör uzmanları tarafından 50 binden fazla sıfır ikinci el olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen online kurumsal araç alım satımı yapan firmaların elinde 28 binden fazla sıfır araç olduğu ortaya çıkarken, galerilerin elinde ise 18 binden fazla sıfır ikinci el araç olduğu biliniyor. Kazancını katlamak isteyen ve ana işi otomotiv olmamasına rağmen al-sat yapan şirketlerle birlikte rakamın daha da yükseldiği yetkili satıcılar tarafından vurgulanıyor.

ONLİNE SİTELERDE 5 BİN ADET SIFIR KİLOMETRE ARAÇ SATIŞTA 

Birçok firmanın ve bireysel satıcının da yer aldığı ‘sarı site’ olarak tabir edilen online araç satış platformunda galerilerin son 30 günde verdiği ilanlar arasında hali hazırda 5 bine yakın sıfır ikinci el otomobil satışa hazır şekilde bekliyor. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ağustos’ta 700 bine yakın aracın devri yapıldı. Devri yapılan araçların yüzde 68’ini otomobiller oluşturuyor. Temmuzda yapılan 650 bin adede oranla yüzde 7 artış gösteren devir işlemi galericinin paniğini de 50 bin araçlık farkla ortaya koydu.

SATILMAYAN OTOMOBİLLERİN MALİYETİ 60 BİN TL 

Düzenlemeyle elde kalacak sıfır ikinci el araçların galericiye maliyeti ise pahalıya patlayacak. Satılamayan her aracın aylık ortalama giderinin kiralar ve saklama koşullarının yanı sıra sermayeyi çevirememe riskinin en uygun fiyatlı otomobillerde bile 10 bin lirayı bulduğunu ifade eden otomotiv yetkilileri, günümüz koşullarında aracın 6 aylık maliyetinin 60 bin lirayı geçeceğini söyledi. Yüksek fiyatlı araçlarda ise maliyet aynı oranda katlanıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın