Anasayfa » Genel » İlk yoğurt nasıl yapıldı? Yoğurdu kim buldu? 6 bin yıllık geçmişiyle yoğurdun tarihçesi

İlk yoğurt nasıl yapıldı? Yoğurdu kim buldu? 6 bin yıllık geçmişiyle yoğurdun tarihçesi

Kaynatılıp ılık hale getirilen süte az miktar yoğurt katılarak yapılan lezzeti kendinden menkul yoğurt çok eski zamanlara dayanır. Ancak yoğurt yoğurttan yapıldığı için akıllarda da haliyle ilk yoğurt nasıl yapıldı, kim yaptı soruları oluşuyor. Besin değeri yüksek Yoğurdun ilk olarak kimlerce ve nasıl üretildiği üzerine kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, ilk kez MÖ 5000 ve 4000’li yıllarda Mezopotamya’da yapıldığı düşünülmektedir.

Göçebe Türk kavimlerinin sağdıkları sütün bir kısmını hayvanların iç organlarından yapılmışs tulumlar içinde saklaması ve daha sonrasında bu tulumlarda bulunan bakteriler ile sütün mayalanarak yoğurda dönüşmesi fikri en yaygın fikirdir.

İLK YOĞURT NASIL YAPILDI?

Tesadüfi olarak mayalanan yoğurt mayası iinde laktik asit bakterileri bulunur. Bu bakteriler de sütü çok hızlı bir şekilde mayalarlar. ilk mayalanmış olan yoğurt da bu şekilde havada bulunmakta olan bakteriler öncülüğünde mayalanmış ve ardından insanların dikkatini çekmiştir.

Sıcak yaz aylarında kaynatılıp bekletilen sütün kendi kendine mayalandığı da görülmüştür. Süte bulaşmış bakterilerin bir süre sonra ve bakterinin türüne göre alışılagelmiş olan yoğurda dönüştüğü gözlemlenmiştir.

Göçebe Türklerin, karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bilgiler de vardır ancak kesin değildir. Bununla birlikte ilk yoğurt karınca yumurtasından mı, karınca toğrağından mı mayalanmaıştır sorusu da araştırmalara konu olmuştur. Bazı araştırmalara göre ise en iyi yoğurt karınca toprağından elde edilen maya ile yapılıyor. Buna göre evde yoğurt yapmayı düşünüyorsanız ve mayanız yoksa dışarı çıkıp karıncanın oluşturduğu toprak tepecikten bir miktar almanız yeterli olacaktır. Ancak bu yoğurdu yemek için en az 3 gün beklemeniz gerekiyor.

YAZAR DOĞAN HIZLAN KÖŞESİNDE YER VERMİŞTİ!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı da ilk yoğurdu Türklerin yaptığına dair ipuçları vermişti. Hızlan; “Dünyaca ünlü ve saygın Encyclopaedia Britannica, yoğurdun icrasına ilişkin birçok öykü bulunsa da, yoğurdun Türklerden kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor.

Bir başka ünlü yayın olan Oxford English Dictionary zaten 1937’den bu yana yoğurt sözcüğü ve ürününün Türk kökenli olduğunu yazıyor.”

Yoğurdun tarihini okuduğunuzda belki kim kelimesini, kimler buldu olarak teláffuz etmek daha doğru olacaktır. Yoğurdu biz bulmuş olsak da patentini Bulgarlar almış.”

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın