Anasayfa » Genel » İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ayvayı tüketirken bu detaya dikkat edin!

İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ayvayı tüketirken bu detaya dikkat edin!

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan ayvanın insan sağlına faydaları yazmakla bitmiyor. 

İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ayvayı tüketirken bu detaya dikkat edin!

Vücudunuzu tok ve dinç tutan ayvanın mevsiminde her gün tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Uzmanlar bunun yanı sıra ayvanın metal bıçakla kesilmemesi gerektiği konusunda da uyarıyor. Biz de sizlere hem ayvanın bilinmeyen faydalarını hem de neden metal bıçakla kesilmemesi gerektiğini sizler için sıraladık. İşte tüm merak edilenler! 

İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ayvayı tüketirken bu detaya dikkat edin! - Resim : 2

METAL BICAKLA KESMEYİN

Yapılan araştırmalara göre ayvanın yaprağı ve kabuğu neredeyse kendisinden daha önemli. İçerisindeki vitamin ve minerallerin fazla olması nedeniyle ayvanın kabuğuyla beraber tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalar, Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılan ayvanın metal kesici aletlerle kesilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.Bunun sebebi ise metal kesici aletlerde bulunan brenthill maddesi ayvada bulunan pektin ve organik asit maddelerinin özelliğini bitirmesidir. 

İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ayvayı tüketirken bu detaya dikkat edin! - Resim : 3

AYVANIN FAYDALARI

Soğuk havalarda hastalık ihtimalinin artması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem kazanıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmede meyvelerin katkısına değinen Beslenme ve Diyet uzmanları, “Ayva A, B, C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapısıyla kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştiricidir” dedi. Ayvanın içinde bulundurduğu polifenolik bileşikler, antioksidan bileşikler, diyet lifi, vitamin ve mineral açısından sağlık deposu olduğunu anlatan Özdemir, “100 gram ayvada günlük ihtiyacın yüzde 25’ini karşılayacak C vitamini bulunur. Ayva bağışıklığı güçlendirir ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur. Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur” deniliyor.

Ayrıca Ayva da bol miktarda A, B ve C vitamini bulunmaktadır. Fosfor, bakır, sodyum, potasyum, çinko, demir, selenyum açısından oldukça zengindir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın