Anasayfa » Genel » İspanyol gazetesi yazdı! San Sebastian Türkiye’yi kasıp kavuruyor

İspanyol gazetesi yazdı! San Sebastian Türkiye’yi kasıp kavuruyor

Ana vatanı İspanya olan Türkiye’de San Sebastian olarak bilinen Bask Cheesecake’ine Türklerin ilgisini İspanyol gazetesi El País’e yorumladı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden El País, “Bask cheesecake’i Türkiye’yi kasıp kavuruyor” başlıklı haberinde konuyu gündemine aldı.

Türkiye’de hemen hemen her kafe ve restoranın menüsünü lezzetlendiren tatlının haberde aynı zamanda Donostia cheesecake olarak bilindiği de yazıldı. Donostia, tatlının ortaya çıktı Bask Bölgesi’ndeki San Sebastian kentinin Baskça adı. Independent’in haberine göre, İstanbul’da bir dilim kek için bazı mekanlarda kuyruk oluştuğu ve tatlının sosyal medyada sıkça paylaşıldığına dikkat çekildi.

İSTANBUL’DA SAN SEBASTİAN’IN ANİ PÖPÜLERİTESİNİN SEBEBİ SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNİN PAYLAŞIMLARI 

“İstanbul’un en işlek ve en popüler turistik sokakları” diye nitelenen Galata Kulesi çevresinin, kekin reklamını yapan tabelalarla dolu olduğu belirtildi.

Ancak haberde, bu kafelerin pastanın kökeninin pek bilmediği ve San Sebastián’ı haritada bulmakta zorlanabileceğin altı çizildi:

“Cheesecake çılgınlığının ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını ya da bunun İspanya’dan gelen orijinal bir tarifin kopyası olduğunu bilmiyorlar.”

İstanbul’daki pasta şefleri, cheesecake’in ani popülaritesinin sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarından kaynaklandığını düşünüyor. El País, kentte San Sebastian’ın nerede yenileceğine dair öneriler içeren listeler hazırlandığını da vurguladı.

SAN SEBASTİAN’IN TARİFİ LA VINA’YA AİT

San Sebastian cheesecake, kendisiyle aynı ada sahip kentteki La Viña restoranından çıktı. Tarifin yaratıcısı olan Santiago Rivera’nın ebeveynleri ve yakınlarının açtığı restoran, 1959’da hizmete girdi.

Şef Rivera, tatlı tarifini 1987’de denemeye başladığını ve üç yıl sonra menüye eklediğini belirtti. 62 yaşındaki şef, “Müşterilerimiz zamanla tatlıyı meşhur etti” dedi.

Rivera tarifinin uluslararası şöhrete kavuşmasının kendisini şaşırttığını açıkladı:

Pastanın başarısını desteklemek için hiçbir şey yapmadık. Kendi kendine ünlü oldu. Çünkü insanlar onu sevdi.

Sosyal medyanın yanı sıra ABD’nin ünlü gazetelerinden New York Times’ın 2021’de tatlıya yer vermesinin de şöhrette payı olabileceğini söyleyen Rivera, “La Viña’nın cheesecake’i yeni bir tarz yarattı. O zamandan bu yana dünya genelinde bu tarzın yeni varyantları ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“TATLI TÜRKİYE’DE SOSYAL MEDYA FENOMENİ HALİNE GELDİ”

“Tatlı Türkiye’de sosyal fenomen haline geldi” diyen Rivera, kekin Japonya ve ABD’de de bilindiğini, Avustralya ve Fransa’da adının duyulmaya başlandığını ifade etti.

Bununla birlikte şef, kendi tarifi haricinde tatlının başka hiçbir versiyonunu denemediğini açıkladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın