Anasayfa » İlaç Rehberi » Kefsid

Kefsid

Keppra nedir ne için kullanılır, Keppra nasıl kullanılır, Keppra’in saklanması, Keppra’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Keppra’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

Levetirasetam

Ambalaj:

 250 mgx50 tablet

: 500 mgx50 tablet.

Endikasyon:

 16 yaşın üstündeki epilepsi hastalarında parsiyel başlangıçlı nöbetlerinde ek tedavi olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Levetirasetam Veya diğer pirolidon türevlerine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Tedavinin kademeli bir doz azaltımı ile sonlandırılması önerilmektedir. 16 yaşın altındaki hastalarda etkinlik ve güvenirliğine ilişkin yeterli kanıt henüz bulunmamaktadır. Böbrek fonksiyonlarında azalma olan hastalarda advers etkilerin görülme olasılığı artabilir. Gebelik boyunca çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Levetirasetam kullanırken anne sütü ile besleme önerilmemektedir. Tedavinin başlangıcında veya doz artışlarında,uyuklama hali veya diğer merkezi sinir sistemi ile ilişkili semptomlar görülebilir. Bundan dolayı bu tür görevleri yapacak kişilerin, kamyon sürücülerinin ve makine operatörlerinin dikkatli olması gereklidir.

Yan Etkileri:

 Halsizlik, uyuklama, kazaya bağlı yaralanmalar, baş ağrısı, iştahsızlık, diyare, hazımsızlık, bulantı, amnezi, ataksi, konvülsiyon,depresyon, baş dönmesi, duygusal dalgalanmalar, saldırganlık, uykusuzluk,sinirlilik, tremor, denge kaybı, deri döküntüleri, çift görme gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Bildirilmeyen bir etkileşmesi yoktur.

Doz Önerisi:

 Keppraoral yolla alınmalı ve yeterli miktarda su ileyutulmalıdır. Yemeklerle birlikte ve yemek dışında alınabilir.Günlük doz iki eşit miktarda verilmelidir. Erişkinler ve 16 yaşından büyüklerde başlangıçtaki tedavi dozu günde iki kere 500 mg’dir. Bu doza tedavinin ilk gününden itibaren başlanabilir. Günlük doz günde iki kez 1500 mg’ye kadar çıkartılabilir. Doz Değişimleri 2–4 haftada bir, günde iki kere 500 mg olmak üzere artırılabilir veya azaltılabilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın