Anasayfa » İlaç Rehberi » Klorheksol Scrub

Klorheksol Scrub

Klorhex nedir ne için kullanılır, Klorhex nasıl kullanılır, Klorhex’in saklanması, Klorhex’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Klorhex’in olası yan etkiler nelerdir.

Gargara

Klorheksidin glukonat‰2

Ambalaj: 200 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Dental plakların oluşmasını önlemede profilaktik olarak;diş hekimliği işlemlerinde ve ayrıca her türlü operasyon öncesi ağız antiseptik ortam yaratmak amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Klorheksidine karşı duyarlı gösterenlerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalı; 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.Yalnızca ağız içinde kullanılır, gözler ve kulaklar ile temas ettirilmesi neden kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Klorheksidin ağız içinde, dil ve diş üzerinde renk değişikliklerine neden olabilir. Ender de olsa, bazı hastalarda klorheksidin ile tedavi sırasında tat almada değişiklikler oluşabilir.

Doz Önerisi:

 Klorhex Gargara: Günde iki kez, dişleri fırçaladıktan sonra 30 saniye 1 dakika süreyle 10-15 mL (1 yemek kaşığı) kadar ağza alınarak ağız çalkalanır. Kullanıldıktan sonra yarım saat süresince ağız su ile çalkalamak malıdır. Protezlerin temizliği için, protezler günde iki kez 1-2 dakika Klorhex Gargara İçinde bırakılır.Klorhex Oral Sprey: Sabah ve akşam bir defada 5-6 kez püskürtmek suretiyle kullanılır. Kullanıldıktan sonra 30 dakika boyunca bir şey yiyip içilmesi önerilir. Kullanımdan sonra ağız su ile çalkalanmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın