Anasayfa » İlaç Rehberi » Lansoprol

Lansoprol

Lansoprol nedir ne için kullanılır, Lansoprol nasıl kullanılır, Lansoprol’in saklanması, Lansoprol’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lansoprol’in olası yan etkiler nelerdir.

Mikropellet

Lansoprazol

Ambalaj:

 15 mgx28 Kapsül

: : 30 mgx28 Kapsül.

Endikasyon:

 Duodenal Ülser, gastrik ülser, reflü özofajitin kısa süreli tedavisinde,ZollingerEllison sendromu dahil patolojik hipersekresyonun uzunsüreli tedavisinde veHelicobacterpylorienfeksiyonu ile seyredenduodenal ülser tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Lansoprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve emniyeti belirtilmediğinden gebelerde, emzirenlerde ve 18 yaşın altında kullanılmamalıdır.Hepatik yetmezliği olanlarda doz 30 mg’yi aşmamalıdır.

Yan Etkileri:

 En çok rastlanan advers etkiler diyare, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve konstipasyon dur. Abdominal ağrı, baş ağrısı, flu sendromu, ağrı,sırt ağrısı, gö-ğüs ağrısı ve enfeksiyon, diyare, gastrointestinal anomali (polip), kusma, diş bozukluğu, bulantı, gastroenteritis, rektal bozukluk, artralji ve anafilaksi dahil kızarıklık, prurit ve aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Teofilinle Birlikte kullanımı teofilin dozunda ayarlama gerektirebilir. Sukralfat En az yarım saat önce kullanılmalıdır. Ketokonazol, ampisilin esterleri,demir tuzları, digoksin gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Günde 1 kez 15-30 mg kullanılır. Tedavi süresi duodenal ülserde 4 hafta; gastrik ülserde 4 hafta, gerekirse 2-4 hafta daha devam edilir; reflü özofajitte 4-8 haftadır. 8 haftalık tedaviye yanıt vermeyen reflü özofajitli hastalarda 8 haftalık bir tedavi daha uygulanabilir. Nüks İle gelen erozif özofajit hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha düşünülmelidir. Hipersekresyon Durumlarında (Zol-linger Ellison sendromu) günde 1 kez 2 Kapsül dozunda kullanılır. Gereğinde doz 120-180 mg’ye yükseltilebilir. 90 mg’nin üzerindeki günlük dozlarda toplam doz ikiye bölünerek verilmelidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın