Anasayfa » İlaç Rehberi » Lipovas

Lipovas

Lipofen SR nedir ne için kullanılır, Lipofen SR nasıl kullanılır, Lipofen SR’in saklanması, Lipofen SR’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lipofen SR’in olası yan etkiler nelerdir.

Mikropellet

Fenofibrat

Ambalaj:

 250 mg x 20 kapsül.

Endikasyon:

 Diyetle Kontrol altına alınamayan hiperlipoproteinemi durumlarında fenofibrat, artmış serum kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür. Fenofibrat Tip iia, iİb, ııI, IV ve V (Fredrickson sınıflaması)hiperlipoproteinemilerin tedavisinde kullanılır. Fenofibratınayrıca trombosit ve eritrosit agregasyonunu önlediği, plazmafibrinojen konsantrasyonunu azalttığı ve bu özelliklerinin aterosklerozdan korunma tedavisine ek yarar sağlayabileceği belirtilmektedir.Fenofibratın ürikozürik aktivitesi de vardır; bu özelliği hastaya ek bir yarar sağlar.

Kontrendikasyon:

 Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluklarında, safra kesesi hastalıklarında, ciddi böbrek hastalıklarında ve fenofibrat aşırı duyarlılık hallerinde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Böbrek fonksiyon bozukluklarında doz azaltılmalıdır.Diğer hipolipidemik ilaçlar gibi kronik fenofibrat uygulaması rodentlerde hepatik tümör oluşumuna yol açabilir.Karaciğer üzerine hepatotoksik etki gösterebilir. Gebelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 En sık görülen yan etkiler gastrointestinal rahatsızlıklar, deri döküntüleri, baş ağrısı, baş dönmesi ve vertigo tur.Seksüel güçsüzlük ve kas krampları daha az sıklıkla ortaya çıkabilir.Serum transaminazlarında hafif artış olabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Antikoagülan tedavi uygulanan hastalarda antikoagülan ilaç dozu tedavinin başlangıcında 1/3 oranında azaltılmalıdır. Diğer fibratlar gibi, fenofibrat rodentlerde,yağ asidi metabolizmasında görev alan mikrozomal karma fonksiyonlu oksidazlar indükler ve bu enzimlerle metabolize olan ilaçlarla etkileşebilir.

Doz Önerisi:

 Önerilen günlük başlangıç dozu 250 mg’dir. Yaşlı Hastalarda normal erişkin dozu önerilir. Çocuklarda doz 5 mg/kg/gün olacak şekilde ayarlanmalıdır. Gerekirse günlük doz 2×1 kapsüle yükseltilebilir. Gıdalarla birlikte alınmalıdır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın