Anasayfa » İlaç Rehberi » Manuprin

Manuprin

Manuprin nedir ne için kullanılır, Manuprin nasıl kullanılır, Manuprin’in saklanması, Manuprin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Manuprin’in olası yan etkiler nelerdir.

Granül

Metenamin mandelat

Ambalaj:

 0.5 gx56 saşe.

Endikasyon:

 Özellikle Uzun süreli tedavi gerektiren piyelonefrit, sistit, piyelit ve diğer kronik üriner sistem enfeksiyonları ile beraber oluşan bakteriüride tedavi edici ve koruyucu olarak kullanılır. Ayrıca akut üriner sistem enfeksiyonlarında, enfeksiyon uygun antimikrobiyal ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra önleyici olarak uygulanır.Akut üriner sistem enfeksiyonlarında tek başına kullanılmaz. Sistit ve kanlı idrarın bulunduğu durumlarda(prostat, nörojenik bladder) uzun süreli tedavi için uygundur. Sağladığı Bakterisit ortam sayesinde yatalak hastalardaki sonda değişme süresini de uzamaktadır.

Kontrendikasyon:

 Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde,ciddi dehidratasyonda kontrendikedir. İdrardaki ürat kristalleri nedeniyle gut hastalığında da kontrendikedir.

Uyarılar:

 Yüksek dozları (3-4 hafta boyunca günde 8 g) idrar kesesi tahrişi, ağrılı ve sık idrara çıkma, albüminüri ve kanama yapabilir. İdrarı alkali yapıcı ilaç ve yiyecekler yasaklanmalı,askorbik asit gibi asitlendirmeye yardımcı ilaçlar verilmelidir.İdrar pH’sı asit yapılamıyorsa tedavi kesilmelidir. Gebeliğin İlk aylarında güvenirliği saptanmamıştır.

Yan Etkileri:

 Tedavi edilen hastaların%3.5’tan ağzında bulantı, mide rahatsızlığı, dizüri, deride kızarıklıklar gibi reaksiyonlar saptanmıştır.

İlaç Etkileşimleri:

 Tiyazit diüretikler, karbonik anhidraz inhibitörleri, kristalüriye neden olacağı için sülfonamidler,idrar pH’sını yükselttiği için sodyum bikarbonat ve asetazolamid ile birlikte verilmemelidir.

Doz Önerisi:

 Günlük dozlar, yemeklerden sonra ve yatarken olmak üzere 4 kez yarım bardak suda tamamen eritilerek içilir. Büyüklere Günde 4 kez ikişer şase, 6-12 yaş arası çocuklarda günde 4 kez birer şase, 6 yaşın altındaki çocuklara 4’e bölünmüş olarak günlük 50 mg/kg dozda verilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın