Anasayfa » Genel » Matrah düzenlemesi nedir? Otomobil fiyatlarını düşürecek mi?

Matrah düzenlemesi nedir? Otomobil fiyatlarını düşürecek mi?

Dünya genelinde yaşanan çip krizi, dövizdeki artış ve araç bulunulurluğunun azalması sebebiyle araç fiyatları hızla arttı. Kasım ayı itibariyle 400 bin TL’nin altında araç neredeyse kalmadı.  

Bu sebepten otomobil alacaklar ve sektör ÖTV indirimi veya matrah düzenlemesi gibi konuları  bir süredir talep ediyordu. Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bir açıklama geldi. 

Peki, Matrah nedir? Matrah artırımı olacak mı? Otomobil fiyatları düşecek mi? İşte tüm merak edilenler…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde otomobilde ÖTV indirimi tartışmalarına son noktayı koydu. Bakan Nebati, “Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı?” sorusuna, ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığı yanıtını verdi ancak ekledi:  “Matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz.”

Bu yılın ocak ayında binek otomobillerin motor silindir hacmi dikkate alınarak özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarının esas matrah eşiklerinde değişikliğe gidilmişti. 

Buna göre önceden 3 vergi dilimi üzerinden ÖTV hesaplanırken bunlara yüzde 60 ve 70’lik dilimler eklenerek 5’e çıkarıldı. 

Yüzde 45’lik ÖTV oranı için geçerli olan 92 bin TL matrah, ÖTV düzenlemesi sonrasında 120 bin TL’ye yükseltildi. Matrahı 92 bin ile 150 bin TL arasında olan modeller için geçerli olan yüzde 50 vergi dilimi, düzenleme ile 120 bin ile 150 bin arasına çıkarıldı. Yüzde 80’lik vergi dilimi içinse 150 bin TL olan matrah sınırı 200 bin TL ve üzeri olacak şekilde güncellendi. 

Yapılan güncelleme ile 2022 yılında geçerli olacak ÖTV oranları şu şekilde belirlenmişti; 

1600 cm3’e kadar araçlar için, matrahı 120 bin TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV oranı yüzde 45; 120 bin-150 bin TL arası yüzde 50, 150 bin-175 bin TL arası yüzde 60, 175 bin-200 bin TL arası yüzde 70, diğer araçlar için yüzde 80.

İçeriği Oyla

Yorum yapın