Anasayfa » İlaç Rehberi » Muskazon

Muskazon

Muscoflex nedir ne için kullanılır, Muscoflex nasıl kullanılır, Muscoflex’in saklanması, Muscoflex’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Muscoflex’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Tiyokolşikosid

Ambalaj:

 4mg/2 mLx6 ampul.

Endikasyon:

 Tortikolis,dorsalji, lumbalji gibi dejeneratif vertebra hastalıkları ve vertebranın statik patolojileri, spastisitenin eşlik ettiği travmatolojik ve nö-rolojik kökenli bozukluklar ve rehabilitasyon sırasında ağrılı kas spazmlarının semptomatik tedavisi amacıyla kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Tiyokolşikoside aşırı duyarlılığı olanlarda, kas hipotonisi de, gevşek paralizide kontrendikedir.

Uyarılar:

 Emziren kadınlarda ilacın hasta üzerindeki önemi dikkate alarak ya ilaç ya da emzirme kesilmelidir.

Yan Etkileri:

 IM uygulama sonrasında nadir olarak tansiyon düşmesi, geçici bilinç bulanıklığı veya eksitasyon bildirilmiştir. Tiyokolşikoside aşırı duyarlılığa bağlı olarak deri belirtileri ortaya çıkabilir. Oral yoldan alındığında nadiren sindirim yakınmalarına (gastralji, ishal) yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Benzer etkideki diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Doz Önerisi:

 Muscoflex Ampul: Günde 2 kez 1 Ampul IM uygulanır. Şiddetli kas kramplarında günde 2 kez uygulanan 1 Ampul (4 mg) ile başlanır.Önerilen tedavi süresi 3-5 gündür.Gerekirse tedavi 5-7 gün, oral olarak günde 2 Kapsül (8 mg) ile sürdürülür.Muscoflex Kapsül: Günde 2 kez 2 Kapsül (8 mg) uygulanır. Tedavi süresi 5-7 gündür. Kapsül Tok karnına alınmalıdır.Muscoflex Merhem: Günde 2-3 kez uygulanır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın